Međutim, prema njegovim rečima, NATO i Rusija se ni u budućnosti neće složiti oko glavnih političkih pitanja.
„Nažalost, s obzirom na to da je situacija u Ukrajini stopirala saradnju, pregovari će ići sve teže“, kaže Palamar, dodajući da je trenutno veoma bitno da nesuglasice ne dovedu do potpunog kolapsa odnosa Alijanse i Moskve.
Ocenjujući odnose kao prilično komplikovane, Palamar je ipak primetio da postoji šansa za širu saradnju, ističući da je Stoltenberg spreman za razgovore sa Rusijom.
„Stoltenbergovo imenovanje za generalnog sekretara NATO-a bio je pozitivan korak u tom pravcu, a relativno mirna situacija u istočnoj Ukrajini ukazuje na pozitivan razvoj događaja“, naglašava on.
Prema njegovim rečima, taj odnos nije nimalo jednostavan, ali on može funcionisati ukoliko obe stane pokažu dobru volju, iako će uvek postojati određeni rizik da dođe do prekida saradnje.
Govoreći o Stoltenbergu, Palamar je rekao da je aktuelni generalni sekretar Alijanse imao vrlo konstruktivne odnose sa Moskvom.
„Treba imati u vidu da je Stoltenberg, koji je i bivši premijer Norveške, u svom ličnom i profesionalnom životu imao veoma konstruktivne odnose sa Moskvom“, ističe on.
Prema njegovim rečima, iako Stoltenberg ima čvrst diplomatski stav i stoji iza interesa NATO saveznika, on je i optimista koji, uprkos činjenici da se Moskva i NATO neće ni ubuduće slagati oko nekih važnih pitanja, veruje da zaista postoji potencijal za razgovore Alijanse i Rusije.
„Lično mislim da bi Rusija i NATO mogle da sarađuju oko nekih važnih pitanja, poput krize na Bliskom istoku. Rusi su, naravno, svesni da ima Čečena koji se bore u redovima Islamske države i drugim međunarodnim verskim ekstremističkim grupama“, zaključio je Palamar.