„Rukovodstvo vodećih nemačkih kompanija, koje su aktivne u Rusiji, ne kriju zabrinutost zbog proširenja sankcija EU i potvrđuju spremnost da nastave rad sa ruskim partnerima“, izjavio je ministar Lavrov.
Ministar inostranih poslova Rusije je podsetio da su početkom 50-tih godina prošlog veka, pre uspostavljanja diplomatskih odnosa SSSR i Nemačke, upravo predstavnici nemačkog poslovnog sveta postali pioniri u delu obnove uzajamno korisne saradnje.
„To je u potpunosti tačno za period hladnog rata kada je bio zaključen poznati ugovor ’gas-cev‘ koji je u suštini i postavio kamen temeljac našem energetskom partnerstvu“, dodao je on.
„Siguran sam da će logika uzajamno korisne ravnopravne saradnje prevladati i danas. Upravo takav pristup odgovara vitalnim interesima poslovne zajednice, naroda Rusije i Nemačke i EU u celini“, naveo je Lavrov.
Ministar je sa žaljenjem konstatovao da je Berlin, koristeći kao izgovor unutarukrajinsku krizu za zatvaranje osnovnih bilateralnih mehanizama saradnje, obustavio realizaciju jednog broja značajnih zajedničkih projekata i oblasti saradnje.
„Po prvi put za mnogo godina zabeležen je pad u trgovinskom prometu — prema ruskim podacima za 6,5 odsto — do 70,1 milijardu dolara“, naglasio je šef ruskog spoljno-političkog resora.
Prema njegovim rečima, u uslovima osetnog pada — ne po inicijativi Rusije — intenziteta političkog dijaloga, objektivno raste uloga poslovnih krugova dveju država u delu očuvanja atmosfere poverenja i saradnje.
„Sa svoje strane, vodimo regularni dijalog sa poslovnom zajednicom Nemačke, razgovaramo o perspektivama zajedničkog rada, konkretnim projektima. Za poslednjih pola godine, dva puta — u Moskvi i Minhenu — sastajao sam se sa ’kapitenima‘ nemačkog biznisa“, naveo je Lavrov.