Francuski predsednik Fransoa Oland stigao je u ovu zalivsku zemlju nakon što je prethodnog dana u Kataru prisustvovao potpisivanju ugovora o prodaji 24 „Rafala“, vrednom više od šest miliona evra.
Oland se potom sreo sa saudijskim liderom, kraljem Salmanom bin Abdulazizom el Saudijem, sa kojim je razgovarao o situaciji na Bliskom istoku, uključujući i u Jemenu i Siriji u kojima besni rat između sunita i šiita.
Francuska je poznata po čvrstom stavu u pregovorima sa Iranom o nuklearnom programu Teherana koji su u toku.
Iranski nuklearni program je godinama bio glavna prepreka u odnosima sa Zapadom i razlog za sankcije Teheranu.
Vašington je, međutim, promenio stav i otvorio vrata za postizanje sporazuma na pregovorima u Švajcarskoj 2. aprila. Rok za potpisivanje je 30. jun. Ukoliko bude potpisan, to će dovesti do ukidanja zapadnih sankcija najmoćnijoj šiitskoj zemlji u regionu.
Promena u američkom stavu se tumači namerom Vašingtona da učvrsti veze sa Teheranom u borbi protiv organizacije Islamska država u Siriji i Iraku.
Mogućnost ovog približavanja plaši sunitske zemlje na Bliskom istoku, kao i Egipat, čiji je Iran zajednički neprijatelj. Zalivske monarhije i vlasti u Kairu strahuju da će Teheran nakon ukidanja sankcija napuniti prazne kase, osnažiti savez sa Irakom, Sirijom i Libanom i postati najveća sila na Bliskom istoku.
Sunitske zemlje sumnjiče Vašington da će posle 35 godina zaigrati na iransku kartu. Znak da se Bela kuća okreće šiitima vide i u odluci Vašingtona da u poslednjem trenutku odustane od bombardovanja Sirije 2013. godine, zemlje koju predvodi šiitski predsednik Bašar el Asad, dok je Francuska bila spremna da napadne Damask.
Zato su sunitske zemlje rešile da zaigraju na francusku kartu. Diplomate iz okruženja francuskog predsednika izjavile su da Francuska želi da osnaži veze sa naftnim monarhijama.
„Želeli su da dođemo kako bi rekli Amerikancima: 'Pogledajte, tu je i Francuska. Sada je do vas da se ne distancirate i da budete uz nas”, izjavio je Rojtersu neimenovani diplomatski izvor.
Da odnosi između Francuske i sunitskih zemalja nikada nisu bili bolji svedoči i poziv Olandu da u utorak učestvuje na samitu Saveta za saradnju zalivskih zemalja, ekonomske i vojne organizacije koja ujedinjuje naftne monarhije arapskog poluostrva, među kojima su i Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Oman i Bahrein. Takav doček za šefa neke prijateljske zemlje se ne pamti.
Francuska želi da iskoristi ovaj osnaženi uticaj u sunitskim zemljama da potpiše nove vojne ugovore. Nakon Katara i Egipta, kome je prodala 24 „Rafala“ prošlog februara, nada se da će naredni klijent biti Saudijska Arabija.