Priština će, pod pritiskom EU i UN, morati da do 21. maja donese odluku o formiranju Specijalnog suda za ratne zločine, a predsednik kosovskog parlamenta Kadri Veseli očekuje da će se amandmani o tom sudu na dnevnom redu skupštine naći naredne sedmice, pišu kosovski mediji.
Veseli, međutim, tvrdi da pritiska za osnivanje Specijalnog suda nema, već da ima „partnerstva i saradnje“.
Odluku parlamenta o osnivanju Specijalnog suda očekuje i EU jer u protivnom može biti dovedeno u pitanje poverenje kosovskih institucija, poručila je u intervjuu „Zeriju“ portparolka šefa za spoljnu politiku EU Maja Kocijančič.
Prištinska „Gazeta blic“, pozivajući se na neimenovani izvor, piše da Specijalni sud mora biti formiran pre 26. maja za kada je zakazano zasedanje UN.
„Očekuje se naredne nedelje, pa da vidimo. Mi ćemo procesuirati ono što je značajno, a svaku odluku koju budemo doneli biće transparentna“, rekao je Veseli za prištinski „Zeri“.
Veseli je, kako se navodi, rekao da je veoma značajno sačuvati institucionalni nacionalni konzenzus i partnertsvo sa međunarodnim faktorom.
Predsednik kosovske skupštine je rekao da se amandmani o Specijalnom sudu nalaze u parlamentarnoj komisiji za pravosuđe.
„Mi uvažavamo sve procedure, nezavisna smo država. Poslanici Skupštine Kosova su veoma odgovorni po ovom pitanju i čim dobijemo zeleno svetlo od komisije za pravosuđe mi ćemo to pitanje staviti na dnevni red“, naveo je Veseli.
On je odbacio tvrdnje da je kosovski parlament pod pritiskom za usvajanje Specijalnog suda.
„Nema pritiska, ima partnerstva i saradnje. Zbog toga je veoma značajno da se sačuva nacionalni konzensus o ovom pitanju ali u isto vreme i da se sačuva partnerstvo sa međunarodnom zajednicom“, rekao je on.
„Gazeta blic“ piše da će glasanje o Specijalnom sudu u UN biti najverovatnije od 21. do 25. maja, te da je kosovskim liderima jasno rečeno da kosovski parlament odluku o Specijalnom sudu mora da donese do tog datuma.
List, međutim, podseća da je pre nekoliko dana izvestio da je, osim opozicije, i jedan deo poslanika Demokratske partije Kosova najavio da će glasati protiv ovog zakona.
Napominje se i da postoji mogućnost da neki poslanici DSK takođe glasaju protiv formiranja Specijalnog suda.
Inače, za osnivanje Specijalnog suda potrebno je da se u parlamentu za takvu odluku izjasni dve trećine poslanika.
Iako se smatra da koalicija DPK-DSK-Lista Srpska ima većinu ipak je teško sa sigurnošću tvrditi da će za osnivanje ovog suda glasati 81 poslanik koliko je potrebno.
Zamenik premijera i jedan od ratnih vođa Oslobodilačke vojske Kosova Hašim Tači je pozvao poslanike da glasaju za osnivanje Specijalnog suda.
U kosovskoj javnosti, pak, kolaju glasine da će Specijalni sud, kada bude formiran, suditi i jedanaestorici visokih ratnih komandanata OVK.
Pojedinci najavljuju da će od Specijalnog suda tražiti i utvrđivanje uzroka smrti kosovskog lidera Ibrahima Rugove jer sumnjaju da je njegova smrt, poput Arafatove, bila naručena od inostranih faktora.