Žan-Mari le Pen više neće govoriti u ime stranke koju je osnovao. To je odlučio politički biro Nacionalnog fronta na čijem je čelu njegova ćerka, Marin le Pen.
Povod su izjave osamdesetšestogodišnjeg Le Pena koje njegova naslednica smatra nedopustivim.
Od gasnih komora, koje su za njega „detalj“ u istoriji Drugog svetskog rata, odbrane maršala Petena, koji je vodio francusku kolaboracionističku vladu, i „sveta belaca“, do kritike demokratije kao političkog sistema, Le Pen je od početka meseca u žiži medijske pažnje.
Zato je njegova ćerka rešila da protiv njega pokrene disciplinski postupak.
„Ne bi trebalo više da govori u ime Nacionalnog fronta. Njegove izjave su potpuno suprotne političkoj liniji Nacionalnog fronta i statutu stranke“, rekla je njegova ćerka Radiju Evropa 1 uoči sastanka.
Otkad je pre četiri godine postala njen predsednik, Marin le Pen je promenila politički pravac partije koju je od 1972. godine vodio njen otac. Njegove ksenofobične, rasističke i antisemitske izjave uticale su da ova stranka dugo ostane na margini političkog života.
Strategija Marin le Pen da „umije“ stranku i političku liniju približi tradicionalnim republikanskim vrednostima urodila je plodom.
Broj pristalica je porastao sa 20.000 na 80.000 i stranka je postala ozbiljna alternativa na političkoj sceni na kojoj decenijama dominiraju dve političke snage — Socijalistička partija aktuelnog predsednika Fransoa Olanda i opoziciona desničarka Unija za narodni pokret.
Prema poslednjim anketama, jedan od tri Francuza (32 odsto) priželjkuje da Marin le Pen ima veći uticaj u političkom životu zemlje, što je najveća popularnost koju je postigla u dosadašnjoj karijeri, dok njen otac Žan-Mari le Pen ima podršku 2 odsto sunarodnika.