Prema njegovim rečima, Rusija je preduzela značajne korake u rešavanju problema krimskih Tatara.
„Za razliku od Ukrajine, koja nije preduzela nijedan korak poslednje 24 godine kako bi se popravio položaj Tatara, vlasti Krimske Republike su se odmah postarale da jezik krimskih Tatara Ustavom postane službeni jezik“, rekao je Kemal.
Crimea's Yarosvit-Agro agricultural enterprise. Last year's large fruit harvest is sent to various Russian regions pic.twitter.com/Wlu1pPEDYL
— Dmitry Medvedev (@MedvedevRussiaE) April 27, 2015
Prema njegovim rečima ruski predsednik Vladimir Putin stvorio posebne pogodnosti kako bi pomogao ljudima koji su bili deportovani, što Ukrajina nije učinila.
On ističe i da se trenutno na Krimu sprovodi nekoliko reformi u obrazovanju, upravljanju zemljištem, privredi i razvoju tatarskog jezika na poluostrvu.
On je rekao i da su krimski Tatari trenutno na nekoliko visokih položaja u parlamentu, ministarstvima i opštinama, što, kako je istakao, to nije bio slučaj ranije.
#Putin: convinced we're not breaking any int'l rules in Ukraine/Crimea. Don't regret anything. Sanctions=attempt 2 hold Russia back, again.
— Sarah Rainsford (@sarahrainsford) April 26, 2015
Kemal je naglasio da Rusija i finansijski podržava krimske muslimane, dodajući da izdvaja i sredstva za njihovo hodočašće u Meku.
Krimski Tatari su turska etnička grupa koja se na poluostrvu formirala od 13 do 17 veka. Toko, 1944.godine tadašnji vođa SSSR-a Josif Staljin je deportovao krimske Tatare u Centralnu Aziju, ali se dosta njih vratilo početkom 90-ih. Na poluostrvu trenutno živi oko 260.000.
Krim se otcepio od Ukrajine i pripoijo se Rusije u martu prošle godine Odluka je doneta na referendumu, u kojem više od 96 odsto stanovništva poluostrva glasao da se ponovo ujedini sa Rusijom.