„Državljanstva“ je podelio onima koji su se sinoć okupili i pokušali da dođu do ostrva na zapadnoj obali Dunava, gde je Jedlička proglasio državu.
Hrvatska granična policija im, kako prenosi portal indeks.hr, sasvim očekivano nije dopustila odlazak na ostrvo u Dunavu, kao ni mnogima koji su to ranije pokušali.
Jedlička i novi državljani Liberlanda zato nisu ni došli na teritoriju svoje „države“, pa su se okupili u restoranu u Bačkom Monoštoru.
Osnivač Liberlanda je fotografije podele državljanstava i zabave objavio na Fejsbuk stranici Liberlanda.
Jedlička je za 1. maj najavio početak naseljavanja Liberlanda i podelu prvih sto počasnih državljanstava za prvih sto ljudi koji dođu. Naseljavanje će potrajati čitav vikend, a zbog toga što im hrvatska policija ne dopušta odlazak na ostrvo, oni će se okupljati u Bačkom Monoštoru, a ne u Batini, kao što je prvobitno planirano, navodi Indeks.
Jedlička je prethodno za Tanjug izjavio da je na zabavu koju je organizovao juče povodom osnivanja svoje fiktivne „države“, pozvao sve predsednike sveta, što uključuje, kako je istakao, predsednike SAD i Rusije, kao i šefove srpske i hrvatske države. On je napomenuo da je poziv predsednicima upućen objavom na CNN i Raša tudeju.
Poziv je upućen i za 7.000 od ukupno, kako tvrdi, 300.000 aplikanata za državljanstvo „Liberlanda“.
On je još najavio da će u narednom periodu nastojati da organizuje „opšte izbore“ u toj samoproglašenoj „državi“.
„Posle toga, imaćemo ustav koji zaista ograničava moć vlade“, rekao je Jedlička 29. aprila nakon konferencije „Free market road show“, održane na Fakultetu političkih nauka (FPN).
On je, takođe, istakao da građani „Liberlanda„“ neće imati obavezu da plaćaju poreze.
Jedlička, koji je po nacionalnosti Čeh, proglasio je na površini od sedam kvadratnih kilometara između Hrvatske i Srbije fiktivnu državu pod nazivom „Liberland“ i pozvao poštene ljude da mu se pridruže, uz moto „živi i pusti druge da žive“.
Ranije je objavljeno da oni koji bi želeli da dobiju državljanstvo „Liberlanda“ moraju da ispune visoke standarde — da poštuju druge ljude i njihove stavove, kao i ličnu imovinu, da nemaju krivične prijave niti da su zavedeni kao komunisti, nacisti ili pripadnici neke ekstremističke grupe.
Novu, a ujedno i najmanju balkansku „državu“ Jedlička je proglasio 13. aprila na zapadnoj obali Dunava, nadomak Bačkog Monoštora u Srbiji i Zmajevca u Hrvatskoj.