„Očigledno je da je trenutno najbrže i najisplatljivije snabdevanje iz Rusije. Zato ga i koriste. Nema drugog razloga osim zbog dobre ponude, velike potražnje i dostupnosti“, rekao je Mekonel koji je i direktor Instituta za energetiku i životnu sredinu.
On je naglasio da Evropa već duže vreme zavisi od međunarodnih dobavljača gasom koji protiče kroz različite oblasti, uključujući i Afriku.
Zbog sukoba u Ukrajini Evropa je počela da preispituje svoju energetsku zavisnost od Rusije, a Evropska komisija je to pitanje razmatrala na samitu u junu prošle godine.
Prema Mekonelovim rečima, velika je greška što političari pokušavaju da energetsko pitanje politizuju, kako bi unapredili svoju politiku.
„To je opasno. Takođe nije održivo“, rekao je Mekonel, dodajući da, uprkos svemu, ruski gas nastavlja da teče.
Bivši zvaničnik navodi da se, čak i ako bi Amerika bila u stanju da zadovolji potražnju Evrope za gasom, to ne bi desilo u kratkom roku.
Prema njegovim rečima to bi zahtevalo neophodnu infrastrukturu, veliku količinu novca, truda i energije, kako u SAD, tako i u Evropi.
„Moj savet političarima u Evropi i Rusija je: Nemojte da koristite energetsko pitanje kao platformu za ostvarivanje svojih političkih ciljeva. Najgora stvar koju Rusija i Evropa mogu da urade je da donesu odluke koje su skupe i neodržive“, zaključio je Mekonel.
SAD je u više navrata izrazila zabrinutost zbog Evrope, a posebno zbog zavisnosti Ukrajine od ruskih energenata, pozivajući na pronalaženje drugih načina za snabdevanje energijom.
Evropa iz Rusije uvozi oko 30 odsto ukupnih potreba za gasom.
Pomoćnica sekretara unutrašnjih poslova Stejt departmenta Dženi Šnajder rekla je u martu da će SAD povećati zalihe tečnog prirodnog gasa na globalnim tržištima kako bi pomogle svojim evropskim partnerima da steknu veću energetsku nezavisnost.