Ako su ranije stručnjaci smatrali da je najbezbednije ulaganje bilo upravo u kupovinu američkih državnih obveznica, situacija se od polovine prošle godine drastično promenila.
Ministarstvo finansija SAD je nedavno konstatovalo da Azija, Evropa i Južna Amerika ubrzano pokušavaju da se otarase nekada popularnih američkih hartija od vrednosti i da ih zamene za zlato.
Kina je, primera radi, prodala obveznice u vrednosti od oko 50 milijardi dolara i time bez griže savesti prepustila vodeće mesto po količini američkih obveznica Tokiju.
Moskva je takođe prodala obveznice u vrednosti od 56,5 milijardi dolara i na taj način umanjila količinu hartija od vrednosti SAD na pola. Pored Kine i Rusije američke obveznice su počele da prodaju i Tajland, Tajvan, Čile, Izrael i Norveška.
Stručnjaci različito komentarišu ove promene na tržištu obveznica. Sa jedne strane, neki smatraju da vodeće svetske zemlje ne veruju više u dolar, ali ni u američku ekonomiju generalno. Sa druge strane, kada su analitičari malo dublje zakopali u problematiku obveznica, pokazalo se kolika je realna vrednost duga Vašingtona. Samim tim, ekonomisti iz Centralnih banaka raznih država su shvatili da sve te američke oveznice mogu u jednoj sekundi da budu obezvređene, a jedino što bi moglo da posluži kao adekvatna zamena jeste zlato.
Upravo zbog toga su u poslednjih pola godine centralne banke vodećih zemalja poput Rusije, Indije i Kine aktivno počele da kupuju dragoceni metal i na taj način su uticali da potražnja za zlatom skoči za 15 odsto.