Kina čuva u tajnosti spisak gostiju za septembarsku paradu, ali navodi da će verovatno pozvati predstavnike zapadnih saveznika koji su se borili uz Kinu tokom rata.
Evan Medeiros, vrhovni savetnik za Aziju američkog predsednika Baraka Obame, izjavio je ove nedelje u Vašingtonu azijskim medijima da se pita da li će velika vojna parada zapravo biti prepreka za preko potrebna pomirenja u tom delu sveta.
„Mi želimo da region prevaziđe prošlost kako bi mogao realizovati svoj puni potencijal kao pokretač globalnog rasta“, rekao je Medeiros, prenosi Rojters.
„Dakle, kada razmišljamo o ovim istorijskim pitanjima i kada mislimo o ovoj ceremoniji u Kini, tu je mnogo faktora koje uzimamo u obzir“, dodao je on.
Portparol kineskog ministarstva odbrane Geng Janšeng smatra Medeirosov „komentar“ pogrešnim, i kaže da su oni koji zaborave istoriju osuđeni da je ponove.
„Primedbe od strane relevantnih zvaničnika SAD su u pogrešne. Ako se ne suočimo sa istorijom, onda možemo završiti ponavljajući greške iz prošlosti i reprodukujući tragedije iz istorije“, rekao je Geng na redovnoj mesečnoj na konferenciji za novinare.
On je dodao da nema ničeg neobičnog u vezi sa održavanjem vojne parade povodom godišnjice, i zato nema razloga da se kritikuje.
„Naš cilj je da se zauvek zapamti istorija, neguje sećanje na žrtve, ceni mir i gleda u budućnost, da se pokaže odlučnost i sposobnost Kine i svih drugih naroda da brane mir u svetu“, rekao je Geng.
Ovo će biti prva parada otkad je predsednik Si Đinping postao lider Komunističke partije i vojni lider krajem 2012. godine, i predsednik države početkom 2013. godine.
Na diplomatiju Kine i Japana uticao je negativan stav Kine prema Japanu koji je okupirao delove te zemlje pre i za vreme rata – to je nešto na šta Peking često podseća svoje ljude i svet.
Mnogi visoki zapadni zvaničnici mogli bi da odbiju poziv predsednika Đinpinga na paradu, zbog zabrinutosti oko niza pitanja, istakle su diplomate za Rojters.