Fiskalni savet je ukazao da bi se u slučaju da penzije i plate budu povećane ove godine, fiskalni deficit već tokom 2016. praktično vratio na nivo od pre otpočinjanja fiskalne konsolidacije i da bi bilo nemoguće zaustavljanje rastuće putanje javnog duga i izbegavanje krize.
U redovnom izveštaju Fiskalnog saveta o kretanjima u martu navedeno je da je umanjenje penzija i plata u javnom sektoru ključna mera fiskalne konsolidacije koja je donela ubedljivo najveće i nesporne uštede u budžetu u 2015. godini.
„Određena poboljšanja u naplati javnih prihoda ne mogu da nadomeste uštede postignute umanjenjem plata i penzija“, smatra Fiskalni savet.
U slučaju da penzije i plate budu povećane ove godine, fiskalni deficit već tokom 2016. praktično bi se vratio na nivo od pre otpočinjanja fiskalne konsolidacije i bilo bi nemoguće zaustavljanje rastuće putanje javnog duga i izbegavanje krize, ocenjeno je u izveštaju.
„Nešto povoljniji fiskalni trendovi uočeni u prvom kvartalu morali bi se očuvati i iz drugog razloga kao odgovarajuća rezerva, ukoliko sprovođenje neke od preostalih mera fiskalne konsolidacije ne bude u potpunosti uspešno“, naveo je Fiskalni savet.
Prema oceni Fiskalnog saveta, već se kasni sa reformama čije je sprovođenje ključno za trajno ozdravljenje javnih finansija i smanjivanje deficita i nakon 2015. godine, kada se iscrpe efekti umanjenja penzija i plata.
Fiskalni savet je naveo da tu spadaju reforme velikih javnih preduzeća — EPS-a, Srbijagasa, Železnice Srbije, zatim rešavanje sudbine preduzeća u restrukturiranju do kraja godine, planovi za racionalizaciju broja zaposlenih u javnom sektoru do kraja 2017. godine i reforma Poreske uprave.
Fiskalna kretanja u prva tri meseca 2015. godine mogu se u načelu oceniti kao zadovoljavajuća, smatra Fiskalni savet, navodeći da je deficit države u prvom kvartalu bio veoma nizak, pri čemu je fiskalni deficit u martu umanjen za oko 15 milijardi dinara, u odnosu na isti mesec prethodne godine.
Glavni razlog za ovo poboljšanje je smanjenje rashoda za penzije i zarade u javnom sektoru, saopštio je Fiskalni savet.
Međutim, javni dug je u martu povećan za 450 miliona evra i na kraju meseca iznosio je 24,6 milijardi evra, što je gotovo 75 odsto BDP-a, dok je ostvareni fiskalni deficit u martu od 25,7 milijardi dinara veći za 10 milijardi dinara nego u februaru, ali je ovakav rezultat bio očekivan, navedeno je u izveštaju Fiskalnog saveta.