Zindagi ki talash me @SrBachchan Baby pulled from Nepal earthquake rubble after 22 hours pic.twitter.com/1HKnh37I0g
— Amitabh BachchanClub (@SrBachchanc) April 30, 2015
Svetski mediji su preneli fotografije dečaka prekrivenog prašinom, kojeg su spasioci uspeli da izvuku iz ostataka porušenog objekta.
Prema navodima dnevnika „Katmandu tudej“, dečak pod imenom Sonit Aval je potom prebačen u bolnicu gde je dobio prvu pomoć, a lekari su objavili da nije zadobio teže povrede, iako se pod ruševinama nalazio 22 sata.
Infant pulled out of rubble in Nepal, alive and okay — Photo: @kathmandutoday http://t.co/MRhPgwpwEA pic.twitter.com/AE7vT9ds5H
— WHNT (@whnt) April 29, 2015
Spasilačke ekipe su do njega stigle „iz drugog puta“. Naime, oni su do noći između nedelje i ponedeljka pokušavali da se probiju kroz ruševine do bebe, međutim to su uspeli tek po povratku na mesto nesreće, nakon što su čuli njegov plač.
Dečak izvučen iz ruševina u Katmanduu
Pet dana posle katastrofalnog zemljotresa, tim američkih spasilaca izvukao je iz ruševina jedne zgrade u Katmanduu, 15-godišnjeg dečaka, koji je još živ.
Amerikanci su pretraživali drugo mesto, kada ih je nepalski spasilačkitim obavestio da je jedan dečak živ zarobljen u obližnjoj zgradi, preneo je AP.
Spasilački timovi su nastavili sa teškim radom, po kiši, tražeći preživele u ruševinama, posle teškog zemljotresa u Nepalu, ali vlasti smatraju da su šanse da se pronađe još preživelih male, kako se broj mrtvih popeo skoro na 5.500.
Jedan predstavnik nepalskog Ministarstva unutrašnjih poslova rekao je da broj mrtvih iznosi 5.489, kao i da je 11.000 ranjenih, samo u Nepalu. U susednoj Indiji i Tibetu ima više od 80 poginulih.
Dok su spasilački timovi izašli van grada Katmandua uprkos kiši, helikopteri nisu mogli da dolete u najgore pogođena područja u unutrašnjosti.
„Tamo možda više nema preživelih“, kaže Ramešvor Dandal, načelnik Odeljenja za katastrofe pri nepalskom Ministarstvu unutrašnjih poslova.
„Kiše stvaraju dodatne probleme. Izgleda da je priroda protiv nas“.
Dandal je rekao inostranim timovima za spasavanje da je njihov posao je skoro gotov, jer postoji mala šansa da se pronađe još preživelih.
U operacijama spasavanja trenutno učestvuje 20 helikoptera nepalske vojske, privatni i indijski helikopteri, naveo je Lakšmi Prasad Dakal iz Ministarstva unutrašnjih poslova, dodajući da se očekuje da će i Kina danas poslati helikoptere.
Mnogi ljudi spavali su na otvorenom, nakon potresa, a prema podacima UN 600.000 kuća je porušeno ili oštećeno.
Zemljotresom je pogođeno oko osam miliona ljudi, a najmanje za dva miliona potrebni su šatori, voda, hrana i lekovi, u naredna tri meseca.
Posle glavnog zemljotresa u Nepalu se nastavio i niz manjih potresa.
Premijer Sušil Koirala je za Rojters rekao da bi broj pogunulih mogao da dostigne 10.000 u konačnom bilansu.