Saopštenjem koje je izdao zaštitnik građana Saša Janković povodom Međunarodnog praznika rada precizira se da se pritužbe radnika odnose na neisplaćene zarade, neuplaćene poreze i doprinose, zlostavljanje na radu, otkaze ugovora o radu, rešavanje problema viška zaposlenih i nefikasnost inspekcije rada.
To je, kako tvrdi, samo vrh ledenog brega, jer „Srbija više zakonima ne garantuje najviši stepen prava radnika“.
Janković ističe, ipak, i da su izmene Zakona o radu, pored ukidanja ili snižavanja određenih prava, donele i neka poboljšanja u položaju zaposlenih.
„Obračun zarade i naknade zarade sada ima svojstvo izvršne isprave, što zaposlenom znatno olakšava položaj u postupku naplate. Tu mogućnost zaposleni treba da koriste, ne čekajući da se neisplaćene plate nagomilaju“, poručio je Janković.
Smatra da je unapređena zaštita zaposlenih trudnica i dojilja od rada na teškim poslovima, prekovremenog rada i rada noću time što je poslodavac obavezan da im obezbedi zaštitu, odgovarajuće radno mesto ili plaćeno odsustvo.
Janković je istakao da je nužno da državni organi preventivno rade i kontrolišu poslodavce, da se radnici obraćaju inspekciji rada i sudu za zaštitu svojih prava, a kada nadležni organi nesavesno rade — i zaštitniku građana.
„Nužan je i bolji socijalni dijalog, odnosno saradnja države i poslodavaca sa sindikatima i jačanje njihove snage“, naveo je Janković, dodajući da su u posebno teškom položaju zaposleni „na crno“, koji su često potpuno obespravljeni.
Janković je pozvao zaposlene da povrede svojih prava prijavljuju inspekciji rada i da podnose pritužbe zaštitniku građana u slučajevima nesavesnog postupanja nadležnih.
„Ohrabruje to što zaštitnik građana beleži sve efikasniju kontrolu i saradnju sa inspekcijom rada“, dodaje se u saopštenju.
Ombudsman je podsetio da se uskoro navršava dve godine od kako je uputio Narodnoj skupštini predlog izmena i dopuna Zakona o radu, sa predlozima za obezbeđenje bolje radno-pravne zaštite zaposlenih roditelja koji, u odsustvu odgovarajućih usluga i servisa podrške, neposredno obezbeđuju stalnu negu detetu.
Konstatovao je da taj predlog zakona, kao ni Predlog izmena i dopuna Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, parlament nije razmatrao, niti je resorno ministarstvo, iako je najavilo, izašlo pred Skupštinu i javnost sa drugim predlogom.