„Zahtevamo objašnjenje poljskih vlasti i kategorično osuđujemo njihove postupke koji svedoče o tome da su spremni da za dnevne potrebe prekrajaju istoriju“, piše u saopštenju ruskog MIP-a.
U saopštenju se podseća da su motociklisti, iako su imali važeće šengenske vize, vraćeni u Belorusiju pošto su nekoliko sati zadržani pod nadzorom i ispitivani na graničnom prelazu Terespol.
„Granični prelaz je dobio pojačanje u vidu vojnika, kao da je trebalo da se se stekne utisak da mala grupa ruskih građana koja je krenula u Evropu sa najblagorodnijim namerama predstavlja pretnju za poljsku državu“, piše u ruskom saopštenju.
Poljska je, kako je najavila prošlog petka, danas zabranila grupi od deset motociklista iz najstarijeg ruskog motociklističkog kluba, „Noćni vukovi“ da kao grupa uđu u Poljsku.
Navedeni su formalni razlozi, a nezvanično i to što se na njihov program i vožnju kroz Poljsku gleda kao na rusku nacionalističku provokaciju.
Od subote su, zajedno s ruskim motociklistima iz Kalinjingradske oblasti, u Poljsku bez problema ušli neki od „Noćnih vukova“, da bi odali počast crvenoarmejcima u Branjevu na severoistoku Poljske, a neki su ušli pojedinačno, kao turisti.
„Noćne vukove“ je više sati na granici čekalo stotinak poljskih motociklista koji su solidarno hteli da ih prate i zaštite od provokacija, pošto i sami organizuju slične patriotske vožnje.
Već deset godina Poljaci organizuju „Međunarodnu katinsku vožnju“ i odaju počast hiljadama poljskih oficira, streljanih u Katinskoj šumi kraj Smolenska, po naređenju Kremlja u proleće 1940. godine.
Glavnina konvoja „Noćnih vukova“ vraćena je s granice u Brestu, čeka u Belorusiji na svog lidera Aleksandra Zaldastanova koji u utorak stiže s bakljom i porukom za Evropljane u zemljama kroz koje su želeli da prođu, i preda ih poljskim motociklistima koji će ih, umesto njih, prevesti preko Poljske.
Poljski motociklisti su na odluku poljskih graničara da „Noćne vukove“ ne puste, odgovorili protestnim trubljenjem i obećali da će solidarno, umesto Rusa, obaviti poljski deo njihovog programa putovanja.
„Bilo bi dobro da su jednostavno pušteni. Tada ne bi bilo problema i ne bismo imali posla sa ovakvim situacijama… Oni nisu imali nameru ni da agituju, niti da bilo koga vređaju“, kazao je večeras ambasador Rusije u Varšavi Sergej Andrejev poljskoj televiziji TVN24.
I dalje je neizvesno šta će biti s vožnjom „Noćnih vukova“ Putevima pobede od 25. aprila do 9. maja kada su planirali da se pobednički provozaju Berlinom. Neki su očigledno ušli u Poljsku, a navodno će probati pojedinačno na drugim prelazima da pređu poljske granice sutra, a neki da preko Finske stignu do Nemačke.
Ukoliko savladaju prepreku u Poljskoj, oni slobodno mogu kroz Češku, čiji je šef diplomatije Lubomir Zaoralek, danas rekao da je Češka slobodna zemlja i da može da je poseti svaki turista, te i „Noćni vukovi“.
Ukoliko budu poštovali zakone i saobraćajne propise, češke vlasti ih neće vraćati, iako je češki MUP danas predložio vladi da se „Noćni vukovi“ proglase za nepoželjne i vrate odakle su došli.
Deo javnosti, pre svega u Poljskoj, ali i u Češkoj i Slovačkoj i zvaničnici u te tri zemlje „Noćne vukove“ smatraju militantnim nacionalistima, a njihov plan da 70. godišnjicu pobede u Drugom svetskom ratu obeleže vožnjom od 6.000 kilometara, od Moskve do Berlina, vide kao političku provokaciju.