Tridesetdvogodišnji autor jedan je od viđenijih predstavnika novog talasa evropskih intelektualaca koji smatraju da multikulturalizam uništava demokratiju i zalažu se za povratak država-nacija kako bi se izbegao unutrašnji razdor Evrope.
„Odustajanje od granica nas je učinilo nemoćnim“, kaže Bode, koji smatra da je mehanizam EU, koja donosi 80 odsto regulativa koje nadilaze odluke nacionalnih parlamenata, nedemokratski. Njegova odbrana države-nacije se ne zasniva na nacionalnoj isključivosti, već na uverenju da se unutar granica suverenih država demokratija i zakoni lakše sprovode.
„To ne znači da ne postoji evropska civilizacija ili da zemlje ne treba da sarađuju jedne sa drugima, već da ta saradnja uvek treba da se zasniva na suverenom učešću, a ne na političkoj integraciji, koja je, nažalost, bila dominantna tendencija poslednjih decenija“, kaže Bode za Figaro.
„Evropska unija ne može da bude politički akter, već može da deluje samo u senci i zadovolji se administrativnom funkcijom zaklonjena iza tehnokratske magle Brisela“, smatra Bode.
Primer referenduma o evropskom ustavu iz 2005. godine pokazuje, piše Bode, da kada igra po demokratskim pravilima Evropska unija doživljava poraz. Nedostatke u funkcionisanju EU Bode vidi i u njenoj nejasnoj spoljnoj politici, koju ilustruje i odgovor Brisela na krizu u Ukrajini.
„Evropski političari su neodgovorno raspalili ionako osetljivu situaciju i Rusija je, naravno, odmah odgovorila“, kaže Holanđanin koji Ukrajinu opisuje kao državu sa dve nacije.
„Konstatujemo kontra-produktivne odluke naših evropskih lidera, detinjastih, naivnih i neodgovornih, koji bukvalno nikome ne odgovaraju i koji smatraju da svet može ponovo da se iscrta ne uzimajući u obzir istoriju i istorijske identitete. Ima toliko malih lidera koji misle samo kako da povećaju sopstvenu važnost“, iznosi svoje mišljenje Bode.
Povratak granica i snaženje država-nacija je, smatra Bode, način da se izbegne islamizacija Evrope.
„Na prvom mestu zato što je to jedini način da se zaustavi masovna imigracija, a potom i zato što će to omogućiti da se obnove naše ekonomije i smanji socijalna napetost“, zaključuje Bode.