To što situacija u Evropi ponovo podseća na period Hladnog rata rezultat je spoljne politike Zapada, izjavio je zamenik predsednika konzervativne partije evroskeptika „Alternativa za Nemačku“ Aleksandar Gauland u intervjuu za Sputnjik.
„Bilo je savršeno jasno da se s raspadom vojnog bloka Varšavskog pakta završilo i vreme NATO-a. Ipak, Severnoatlantska alijansa je odlučila da se potpuno približi ruskoj granici i kao rezultat smo dobili ’Hladni rat 2‘. Ali za uspostavljanje novog evropskog poretka mogao je da bude odabran i sasvim drugačiji put“, smatra Gauland.
Govoreći o sukobu u Donbasu, nemački političar je primetio da je „Ukrajina uvek bila i ostaje deo istorijske, političke, kulturne, religiozne sfere uticaja Rusije“. „Izgraditi novu državu moguće je samo u saradnji s Rusijom, nikako protiv nje“, ocenjuje Gauland.
„Zapad je trebalo dobro da prouči šta su ruski interesi, a tek potom da pokuša da gradi novi poredak u koji bi bili uračunati i ukrajinski i ruski prioriteti. Moguće je da to nije bilo jednostavno, moguće je da to ne bi uspelo. Ali Zapad nikada nije ni pokušao to da učini“, smatra Gauland.
Političar je upućivanje američkih vojnih instruktora u Ukrajinu ocenio kao loš korak. „Svaki pokret usmeren ka zaoštravanju konflikta je nepravilan. Tim pre što u njemu učestvuju Amerikanci. Sve protivrečnosti u Evropi treba da rešavaju evropske diplomate, bez mešanja spoljnih sila“, smatra Aleksandar Gauland.