Nepalske vlasti su večeras saopštile da je samo u toj podhimalajskoj zemlji poginulo najmanje 2.430 ljudi, ali u ovu cifru nije uključeno 18 alpinista, stradalih usled lavina na padinama Mont Everesta.
Još 61 osoba je poginula u Indiji i drugim susednim zemljama. U glavnom gradu Nepala, Katmanduu, poginula su najmanje 1.152 čoveka, a širom zemlje je povređeno oko 5.900 ljudi.
Felt #earthquake M4.7 strikes 64 km E of #Kathmandu (#Nepal) 32 min ago. Please report to: http://t.co/c70VuDxAbS pic.twitter.com/VK0kBdOXLR
— EMSC (@LastQuake) April 26, 2015
Spasioci su stigli do prvih himalajskih sela iz kojih do sada nije bilo nikakvih vesti. Prema informacijama koje odatle stižu, sela su potpuno stradala ili nastoje da se izbore sa posledicama jučerašnjeg zemljotresa, čiji je udar iznosio 7,8 stepeni.
Usledio je još jedan potres od 6,7 stepeni. Pošto spasilačke operacije ni izbliza nisu završene, teško je proceniti koliki će biti finalni bilans žrtva. Pri tome su u spasilačkim operacijama u Katmanduu danas poginula tri policajca, rekao je policijski portparol Komal Sing Bam.
U Himalajima spasioce ometaju lavine.
Ovo je najgori zemljotres koji je pogodio Nepal u poslednjih 80 godina i razorio je stare delove Katmandua.
Zemljotres iz 1934. godine imao je snagu od osam stepeni i gotovo je sravnio sa zemljom nepalsku prestonicu i gradove Baktapur i Patan. Epicentar jučerašnjeg zemljotresa bio je na 80 kilometara severozapadno od Katmandua, a humanitarci strahuju da bi situacija u tom regionu mogla biti daleko strašnija nego u glavnom gradu.
Mnoge zemlje, uključujući Indiju i Rusiju, ponudile su pomoć Nepalu. Telegrame saučešće uputili su predsednici Rusije i Kine, Vladimir Putin i Si Đinping, kao i nemački ministar spoljnih poslova Frank Valter Štajnmajer, koji su naveli da će učiniti sve da pomognu Nepalu.
Telegram saučešća uputio je i srpski premijer Aleksandar Vučić.