Po odabrane pripadnike Vojske Srbije iz Rusije je došao vojni avion IL62, a sa aerodroma u Batajnici na put su ih ispratili načelnik Generalštaba VS general Ljubiša Diković i ambasador Rusije Aleksandar Čepurin.
Učešće na vojnoj paradi u Moskvi je ispunjenje sna svakog vojnika, kaže za Sputnjik gardista razvodnik Bojan Marić, koga je za ovaj poziv opredelila ljubav prema uniformi i naoružanju.
„Ukazano nam je veliko poverenje i potrudićemo se da ispunimo očekivanja. Posebno iskustvo predstavljaće i put ruskim vojnim avionom, a tamo očekujem da vidim najjaču silu na svetu, njihovo ljudstvo i tehniku“, kaže Marić.
Treme nema, ističe Marić, prisutna je samo velika želja da se što pre pojave na Crvenom trgu.
Vodnik Strahinja Čupić za Sputnjik kaže da je velika čast biti pripadnik Garde i da je to dugo želeo. Put u Moskvu i činjenicu da se našao među 75 najboljih vidi kao nagradu za dosadašnji rad i trud.
„Presrećan sam. Velika je stvar predstavljati Srbiju na jednom takvom događaju, u zemlji kojoj je obeležavanje pobede nad fašizmom izuzetno važno, znajući da su imali nemerljive gubitke u Drugom svetskom ratu“.
Među najboljim srpskim vojnicima, Crvenim trgom marširaće i dve dame.
Poručnica Aleksandra Mišić za Sputnjik kaže da, kada je upisivala Akademiju, vojska nije bila toliko medijski ispraćena kao danas. Slučajno je videla konkurs u novinama i naslov „Prvi put devojke na Vojnoj akademiji“ i odlučila da pokuša.
Vojni poziv i svoj smer, Tehnička služba — municija, iskreno je zavolela tokom školovanja i kada bi ponovo birala, opet bi isto postupila, priča Aleksandra.
„Ponosna sam što sam član Garde, jer je to elitna jedinica, a zbog naših aktivnosti i svakodnevnih zadataka koje izvršavamo svi nas prepoznaju, gde god da se pojavimo“.
Aleksandra je Akademiju završila 2011. godine, u prvoj generaciji dama koje su izborile svoje mesto u tradicionalno muškom pozivu.
„U početku je prisustvo devojaka svima bilo pomalo neobično, ali do sada su se navikli na nas. Radimo zajedno sa kolegama, učestvujemo u svim aktivnostima, postižemo iste rezultate. Nekada su oni malo bolji, nekada mi, ali uglavnom smo ravnopravni“, priča Aleksandra kroz smeh.
Mišićeva kaže da je velika čast biti deo ešalona i u Rusiji predstavljati srpsku tradiciju. Po njenom mišljenju, strojev korak srpskih gardista je možda najlepši i najelegantniji, a kako kaže, kada se stekne kondicija, onda nije ni težak za izvođenje.
Aleksandra od puta u Moskvu očekuje i razmenu znanja i iskustava sa pripadnicima stranih armija.
„Bićemo među najboljima i ovo je šansa da saznamo kako u drugim zemljama funkcioniše njihova vojska. Ovo je i jedinstvena prilika da većina nas vidi Moskvu, a radujemo se i bogatom kulturnom programu koji nas tamo očekuje“, ističe Mišićeva.
Ambasador Čepurin je rekao da je od srpskih vojnika čuo da im je velika čast što će imati priliku da koračaju Crvenim trgom.
„Siguran sam da će se srpska vojska predstaviti na dostojanstven način. Ovo je za njih i velika odgovornost, jer učestvuju na najvećoj i najveličanstvenijoj paradi u istoriji“, istakao je Čepurin.
On je naveo da će 75 vojnika iz Srbije, među kojima i dve žene, koračati 280 metara Crvenim trgom.
„Svaki ruski vojnik mašta o dve stvari — da postane general i da učestvuje u paradi. Srpskim vojnicima ostvariće se ova druga želja“, rekao je ruski ambasador.
Podršku našim vojnicima u Moskvi pružiće i delegacija Srbije, na čelu sa predsednikom Tomislavom Nikolićem.
„Mi to visoko cenimo. Visoki predstavnici Srbije i treba da prisustvuju, jer bi bilo čudno da njih nema, pošto su naši preci, Rusi i Srbi, platili visoku cenu u Drugom svetskom ratu. Milioni naših predaka branili su slobodu i naše države“, istakao je Čepurin.
On je dodao da je Rusija na učešće u paradi pozvala zemlje koje su učestvovale u borbi protiv fašizma, i da je Srbija među tim državama u samom vrhu, s obzirom na to da je u Drugom svetskom ratu učestvovala od prvog do poslednjeg dana.
Kako je naveo, Rusi i Srbi su vekovima u svim ratovima bili na istoj, ispravnoj strani istorije, i zajedno pobeđivali.
Čepurin je najavio da Ambasada Rusije planira da na Trgu Republike postavi video-bim preko kojeg bi 9. maja uživo bila prenošena Parada u Moskvi. U vezi sa tim se, kaže ruski diplomata, još vode pregovori sa beogradskim vlastima i naglašava da očekuje da će dozvola biti data.
Načelnik Generalštaba VS general Ljubiša Diković vojnicima je poželeo miran let i da uspešno predstavljaju Vojsku Srbije.
„Vi ste garda naše Vojske“, naglasio je Diković.
Na Paradi pobednika, na kojoj će učestvovati 15.000 ljudi, srpski vojnici prodefilovaće u svetloplavoj počasnoj uniformi.
Ovo prepoznatljivo obeležje Gardi je dodeljeno 1954. godine, povodom počasti imperatoru Etiopije, Hajlu Selasiju. Tokom predhodnih 60 godina ona se nije bitnije menjala i sastoji se od čizama, pantalona, bele košulje, bluze, džempera, šinjela, šapke, akselbendera, kravate, rukavica i ešarpe. Deo počasne uniforme je i beretka plave boje koju naši gardisti nose od 2011. godine.
U novijoj istoriji, Vojska Srbije je učestvovala na vojnim paradama u Libiji i Francuskoj.