Dačić je rekao da to što se danas rukovao sa kosovskim ministrom spoljnih poslova Hašimom Tačijem nije ništa novo i da je to normalan i civilizovan način ponašanja.
„To nije ništa novo, mi smo se do sada sretali pedesetak puta. Istorijsko je bilo ono prvo rukovanje, a sad to više nikome nije interesantno“, rekao je Dačić u izjavi Tanjugu na marginama konferencije „Brdo proces“ u Sloveniji kojoj prisustvuju ministri spoljnih poslova regiona.
Neformalno ćaskanje učesnika pred početak razgovora bilo je prilika da se Dačić i Tači rukuju i razmene po koju reč, iako je još jutros austrijska štampa prenela izjavu Tačija da odluka srpskih zvaničnika da ne odobre njegovu posetu Beogradu suprotna dijalogu i poboljšanju odnosa Prištine i Beograda.
Dačić je rekao da nije bilo razgovora o Tačijevoj poseti Beogradu koju je inicirala nevladina organizacija Omladinski odbor za obrazovanje, kao organizator skupa „Evropske integracije zapadnog Balkana — Zajedno možemo bolje“ koji će biti održan 24. aprila.
„I njemu je bilo jasno, tako da nije bilo nikakvih spornih stvari, niti uopšte rasprave na tu temu. Tako ozbiljna pitanja ne mogu da budu prepuštena organizaciji nekih nevladinih organizacija“, rekao je Dačić.
On je dodao da postoje „jasno utvrđeni mehanizmi kako se sarađuje u našem regionu i da to pitanje nije uopšte na dnevnom redu“.
Dačić: Srbija za jačanje regionalne saradnje
Srbija je spremna za jačanje saradnje u regionu i primenu zajedničkih projekata u cilju ekonomskog napretka kao jednog od ključnih faktora na putu Zapadnog Balkana ka EU, poručio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
Šef srpske diplomatije, koji učestvuje na konferenciji „Brdo proces“, izrazio je zadovoljstvo što je evropski komesar za proširenje Johanes Han izneo ohrabrujuće ocene na temu povezanosti EU i regiona, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
Dačić je uveren da će jačanje saradnje u regionu dovesti ceo region u evropsku porodicu, što je, kako je naveo, naše zajedničko strateško opredeljenje.
Jedan od ključnih spoljnopolitičkih prioriteta Srbije je dobrosusedska saradnja u regionu Zapadnog Balkana, kaže se u saopštenju.
„Svesni smo da je napredak u ekonomskom smislu jedan od suštinskih elemenata u procesu proširenja EU na Zapadni Balkan i da će on zahtevati jače povezivanje i primenu zajedničkih regionalnih projekata u nizu oblasti“, rekao je Dačić na drugoj sesiji konferencije posvećene regionalnoj saradnji.
„Srbija je na ovaj proces potpuno spremna i možete u potpunosti računati na našu saradnju u cilju ostvarivanja dobrobiti naših društava i boljeg života naših građana“, istakao je on.
Dačić je podsetio da je ovaj region prošle godine bio izložen katastrofalnim poplavama, ukazavši da je u Srbiji oko dva miliona ljudi neposredno pogođeno polavama, a više od 32.000 napustilo svoje domove, te da su saobraćajna infrastruktura, poljoprivreda i energetski sistem zemlje pretrpeli štetu u iznosu od preko 1,5 milijardi evra.
„Kao zemlja koja je pretrpela ovakve strašne posledice elementarnih nepogoda, želim posebno da istaknem da je Srbija na regionalnom nivou aktivna na planu prekogranične saradnje u pružanju odgovora na negativne posledice klimatskih promena i prirodnih katastrofa“, istakao je Dačić.
Rešavanje pitanja globalnih klimatskih promena zahteva, kako je naveo, sveobuhvatno delovanje na multilateralnom, regionalnom i nacionalnom nivou.
Ministar Dačić je prethodno na prvoj sesiji posvećenoj pitanju bezbednosti i političke stabilnosti evropskog susedstva, poručio da je Srbija, kada je u pitanju borba protiv terorizma, čvrsto opredeljena da odgovori savremenim bezbednosnim izazovima svih vidova ekstremizma i radikalizma.
„Srbija snažno osuđuje terorizam u svim njegovim oblicima, posvećuje posebnu pažnju jačanju stabilnosti i bezbednosti, kako u regionu Zapadnog Balkana, tako i u Evropi i njenom susedstvu“, podvukao je.
Srbija nastoji da doprinese borbi protiv terorizma i sa pozicije aktuelnog predsedavajućeg OEBS-u, rekao je on i dodao da bezbednost u Evropi značajno zavisi od situacije u susednim regionima.
Govoreći o situaciji u Ukrajini, Dačić je apelovao na sve strane u sukobu da iskoriste šansu kako bi se u Ukrajini povratio trajni mir. To je prvenstveno u interesu Ukrajine, ali i u interesu Evrope i nas kao njenog dela“, rekao je ministar.
Pahor: Proširenje EU treba da bude politički značaj
Slovenački predsednik Borut Pahor pozdravio je okupljene porukom da pokažu hrabrost kada se hvataju u koštac sa najtežim regionalnim problemima.
„Ključno je da kao prijatelji razgovaramo o budućnosti jugoistočne Evrope, pre svega Zapadnog Balkana“, rekao je on.
Pahor je naglasio da, kada je reč o proširenju EU, u prvom plalnu treba da bude politički značaj, a ne tehnički aspekt procesa.
Iako nema ništa loše u tome što EU želi prvo da uredi svoje dvorište, nade građana Zapadnog Balkana o učlanjenju u EU ne smeju da se previde.
Zemlje regiona treba da teže tome da reše bilateralna pitanja pre nego što upadnu u veće probleme.
Pored ministara iz regiona, među kojima jedino nema Vesne Pusić, na zasedanju učestvuju i evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Johanes Han, šef italijanske diplomatije Paolo Đentiloni, kao i državni sekretar u nemačkom Ministarstvu spoljnih poslova Markus Ederer.