Na današnji dan 1944. godine muškarci zarobljenici u Jasenovcu odlučili su da probojem pobegnu iz logora.
Naime, tog dana ustaše su, očekujući dolazak oslobodilaca, počele da uništavaju logor, iskopavaju mrtve i spaljuju ih, a žene su odveli u drvene barake i spalili ih zajedno sa barakama.
Tada su se muškarci odlučili da pokušaju proboj. Prošli su stražare i počeli da trče preko polja dugog 150 metara ka istočnoj kapiji logora. Od 1.100 zarobljenika, samo 90 je uspelo da pobegne. Ustaše su pobile ostale.
Od njih 90, danas su živa samo trojica.
Predsednik Srpskog narodnog veća u Hrvatskoj Milorad Pupovac izjavio je za Sputnjik da je danas za Srbe na celom području bivše Jugoslavije dan i godišnjica kad se „sećamo jednog od najgorih zločina koji su počinjeni u ime nacističkog, fašističkog i ustaškog režima, ne samo na području bivše Jugoslavije, nego na prostoru Evrope“ kad je reč i o „broju žrtava, i po načinu ubijanja, i po namerama, i po ostvarenjima tih namera“.
„Velika je stvar što je patrijarh Irinej sa arhijerejima SPC danas služio liturgiju u Jasenovcu, i da smo mogli biti zajedno da pokažemo da nam je stalo i da nećemo dopustiti da se zaboravlja, da se relativizuje ili da se negira, a svega toga je bilo u prošlosti“, dodao je Pupovac.
Episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije rekao je za Sputnjik da na strašnom mestu gde se desila strašna tragedija jednog celog naroda „moramo da naglasimo da uvek na kraju pobeđuju oni koji su bili čestiti, pošteni, pravedni i nevini, a da oni koji su bili krvnici i ubice uvek bivaju gubitnici“.
„Današnji događaj trebalo bi da poruči da nam je potrebno jedinstvo u dobru i jedinstvo u hrabrosti prema Bogu i prema ljudima. To ne znači da budemo jedni prema drugima laskavci i da ne govorimo jedni drugima istinu, makar ona ponekad bila teška. To znači da volimo jedni druge, bez obzira na sve naše slabosti“, dodao je vladika Grigorije.
U crkvi i u porti crkve okupilo se oko 200 ljudi.
Dva autobusa hodočasnika iz Beograda i jedan iz Novog Sada krenuli su noćas posle ponoći put Jasenovca. Oni su na put krenuli pod blagoslovom patrijarha Irineja i sa sobom su poneli dva časna krsta iz Svete zemlje, koji su u Srbiju došli sa Blagodatnim ognjem. Ova dva časna krsta bila su izneta na Golgoti i položena na ploču miropomazanja.
Jedan časni krst ostaće u Jasenovcu.
Inače, ovo nije prvi put da hodočasnici idu u Jasenovac. Još 2006. godine je blaženopočivši patrijarh Pavle inicirao ovaj put.