Premijer je podsetio da su u istoriji SSSR i Rusije bili periodi kada je cena nafte bila veoma niska, npr. 1998. godine iznosila je svega 9 dolara za barel. Ovaj pad, prema rečima Medvedeva, može se porediti sa današnjim, uzimajući u obzir promene kupovne moći dolara i rublje 2015. godine, srednje plate u Rusiji i ostalih faktora.
„Da, bilo je različitih sankcija: i protiv Sovjetskog saveza i protiv Rusije. Takvih talasa sankcija sam nabrojao 10. Po intenzitetu, poslednji talas sankcija je možda i najjači“, rekao je šef kabineta ministara.
Po njegovim rečima, takva situacija da faktori deluju istovremeno i međusobno se pojačavaju nikada nije bila — ni u sovjetskom, ni u postsovjetskom period.
Premijer je poznao da u ovom trenutku ruska privreda podnosi velike gubitke, zbog zapadnih sankcija.
„Gubici od uviđenja ograničavajućih mera za našu privredu su značajni i nećemo ih kriti. Prema ocenama niza inostranih eksperata, šteta Rusije se procenjuje na 25 milijardi dolara. U 2015. godini ona može porasti nekoliko puta“, naveo je premijer.
„Mi ćemo, naravno, preživeti. Naučili smo da živimo bez pritoka sredstava iz inostranstva. Živi se normalno. Ali da nam ova situacija ne pomaže, savršeno je jasno. Svaka država koja se nalazi pod sankcijama, nalazi se u prilično teškom stanju“, dodao je Medvedev u Državnoj dumi.