Kako je saopšteno iz Vlade Srbije posle susreta Vučića i Rame u Briselu, Vučić je istakao je da će Srbija insistirati na finansijskoj podršci za izgradnju pruge Beograd—Podgorica—Skadar, kao i auto-puta Niš—Priština—Drač.
„Nadam se da će EU imati razumevanja za podršku zemljama u regionu“, istakao je Vučić i naglasio da bi takvi projekti poboljšali ekonomsku situaciju u obe zemlje.
„Kao što su nekada Francuzi i Nemci počeli da sarađuju zbog budućnosti Evrope, tako možemo i mi, zbog budućnosti Zapadnog Balkana“, zaključio je premijer Rama.
Konferencija „Zapadnobalkanske šestorke" je organizovana pod pokroviteljstvom evropskog komesara za susedsku politiku i proširenje Johanesa Hana i komesarke za saobraćaj Violete Bulc.
O inicijativi koja je potekla sa sastanka premijera regiona u Berlinu u avgustu prošle godine, razgovaraju premijeri Srbije, Albanije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Makedonije.
Na skupu učestvuje i kosovski premijer Isa Mustafa.
Otvarajući sastanak, Han je rekao da je današnja agenda povezivanje Zapadnog Balkana.
„Reč je o veoma konkretnim projektima, a vi svi ovde prisutni imate dovoljno ugleda da ih sprovedete. To će biti siguran signal da je Zapadni Balkan bezbedan i stabilan“, istakao je Han.
Bulcova je naglasila da je najvažnije odrediti prioritete i što pre početi sa njihovom realizacijom.
„Veoma sam veliki entuzijasta i srećna sam zbog buduće saradnje“, istakla je ona.
Crnogorski premijer Milo Đukanović zahvalio je EU na podršci regionu i zajedničkim projektima.
On je istakao da će ovi projekti omogućiti da se region po kvalitetu života približi Uniji, kao i brzu integraciju Zapadnog Balkana.
Premijeri za povezivanje transportne infrastrukture
Premijeri su u Briselu istakli da „poboljšanje povezanosti u okviru regiona, kao i sa EU, jeste ključni činilac za ostvarenje privrednog rasta i otvaranje radnih mesta“ i zato su posebnu pažnju posvetili izgradnji i povezivanju regionalne saobraćajne infrastrukture.
Vučić i predsednici vlada drugih država regiona i Kosova su, prema nacrtu zajedničke izjave koju treba da usvoje, zaključili da „poboljšanje regionalne saradnje i ekonomske stabilnosti jeste jedan od zajedničkih instrumenata za usaglašavanje sa evropskim standardima i ispunjavanje kriterijuma za pristupanje EU“.
Kako stoji u nacrtu izjave, „taj proces treba da donese jasne koristi građanima još pre ulaska u članstvo EU“.
„Saglasili smo se o ključnoj saobraćajnoj mreži za Zapadni Balkan kao što je navedeno u priloženim kartama i tabeli koje je pripremila Evropska komisija“, navodi se i dodaje da „ove mape ne prejudiciraju stavove u pogledu statusa“.
Šest premijera sa Zapadnog Balkana su za sat i po produžili sastanak uz učešće evropskih komesara Johanesa Hana i Violete Bulc, kao i generalnog sekretara Regionalnog saveta za saradnju Gorana Svilanovića.
Oni su naglasi da se susret u Briselu nadovezuje na berlinsku Konferenciju o Zapadnom Balkanu od 28. avgusta 2014. i ranije ministarske sastanke država regiona i Kosova.
U nacrtu zajedničke izjave se izražava snažna posvećenost „berlinskom procesu„ i „usredsređenost da se obezbedi da Samit u Beču 27. avgusta 2015. postigne konkretne rezultate zasnovane na tačno određenim investicionim projektima“.
„Primećujemo da u Evropskoj uniji ključna mreža povezuje sve glavne gradove EU, glavne ekonomske centre i glavne luke u EU. Prepoznajemo da njeno proširenje na Zapadni Balkan omogućuje ubrzanje reformi javnih politika i regulative i koncentriše napore i ulaganja na ključne koridore i interkonekcije“, stoji u ovom dokumentu.
Premijeri „Zapadnobalkanske šestorke“, kako se navodi u nacrtu zajedničke izjave prihavatju da su „nacionalne investicione komisije obavezne da bez odlaganja uspostave jedinstvene sektorske liste prioritetnih investicija, budući da su one preduslov za dobijanje podrške iz IPA II za investiciono kofinansiranje“.
„Sektorske liste treba da odražavaju činjenicu da su Projekti od interesa za Energetsku zajednicu (PECI) važan deo naše agende povezivanja“, takođe su se dogovorili premijeri sa Zapadnog Balkana, iako u konačnoj verziji izjave može biti izmena.
„Obavezujemo se da bez odlaganja identifikujemo i preduzmemo sve odgovarajuće mere kao što su regulatorna pitanja, pojednostavljenje postupaka graničnih prelaza, koje bi mogle proizvesti neposredne koristi kod povezivanja za učesnike ‘Zapadnobalkanske šestorke‘, i to po razumnoj ceni“, zaključuje se u nacrtu zajedničke izjave.
Sastanak „Zapadnobalkanske šestorke“ održava se u Briselu pod pokroviteljstvom komesara EU za susedsku politiku i proširenje Johanesa Hana. Na sastanku prisustvuju i premijeri Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Srbije.