Napad su izvršili Dževahir Ademi i izvesni Faruh iz tog sela, kao i Elihan Bajrami i njegov brat Kadri iz sela Žegra.
Reč je o ljudima koji su dobro poznati policiji i koji su i ranije imali probleme sa zakonom, a sumnjiče se i za krijumčarenje i druge zločine.
Portparol makedonskog MUP-a Ivo Kotevski rekao je za Sputnjik da su se u stanici u trenutku napada nalazila četiri dežurna policajca i ovaj čin nazvao terorističkim napadom.
Napad se, prema njegovim rečima, dogodio u dva sata i trideset minuta, a nakon upada naoružanih osoba policajci su razoružani, trojicu su vezali, udarali i sve to su snimali kamerom.
Napadači su, kazao je Kotevski, govorili albanskim, a jedan od njih se policajcima obratio na lošem makedonskom jeziku rečima: „Mi smo pripadnici OVK, prenesite svima da ne može da vas spase ni Nikola Gruevski ni Ali Ahmeti, niko ne sme da se dođe ovde jer će svi da budu likvidirani“.
Kada su, kazao je, napadači otišli, policajac kome nisu bile vezane ruke je odvezao ostalu trojicu kolega i zajedno su se pešice spustili u selo.
Prema prvim informacijama MUP-a napadači su sa Kosova a ostali detalji će biti kasnije saopšteni.
Opština Lipkovo se nalazi na širem području severa Makedonije, a selo Gošice sa oko 500 stanovnika prema popisu iz 2002. godine ima 99 odsto albanskog stanovništva.
S obzirom da se na prostoru Balkana širi ideja Velike Albanije, incident u Makedoniji nije neočekivan, ističe u razgovoru za Sputnjik Darko Trifunović sa Fakulteta bezbednosti. Albanski separatizam i identični teritorijalni problemi prisutni su i u Crnoj Gori, Grčkoj i Srbiji, a terorizam koji se širi problem je čitavog Zapadnog Balkana.
„Albanski faktor koji je očigledno zaražen idejama islamskog fundamentalizma i idejama koje propagira El Bagdadi i pripadnici Islamske države, a pre njih i pripadnici Al Kaide pokušaće da izazovu eskalaciju sukoba, da zapale situaciju u Makedoniji jer oni smatraju da makedonske vlasti i država Makedonija nije nikakva prepreka za ostvarenja onih ideja za koje se zalaže i albanski premijer Edi Rama“, ocenio je on.
Mogući incidenti i u Srbiji
Trifunović napominje da postoji realna mogućnost da se slični incidenti dogode i na teritoriji Srbije, imajući u vidu činjenicu da i nosioci najviših državnih funkcija Albanije pozivaju svoje sunarodnike da destabilizuju ovo područje.
„Nije slučajno to što je Hašim Tači hteo da dođe u Beograd, iako zna da je na Interpolovoj poternici, iako i on sam zna kakve je sve zločine činio, ali on se na takav potez nije odlučio sam od sebe. On je podstaknut centrima u samoj Albaniji i širenjem velikoalbanskih ideja. Takođe smatram da Evropska unija ni drugi relevantni faktori u regionu ne žele da obraćaju pažnju na stvari koje im se dešavaju ispred nosa“, kaže Trifunović.
Veoma zabrinjava i vojna moć kojom Albanija raspolaže, ističe Trifunović i objašnjava da je, iako smo je do sada tretirali kao siromašnu zemlju, bez vojnog potencijala, ulaskom u NATO Albanija dobila velike efektive u vojnim sredstvima i postala ozbiljna bezbednosna pretnja.
Inače, karaula Gošince nalazi se iznad Kumanova, na granici sa Kosovom. U neposrednoj blizini je i karaula Tanuševci. To su dve tačke koje su prve napadnute 2001. kada su članovi OVK na tom području proglasili slobodnu teritoriju.