„Grčka Vlada podržava projekat koji uključuje izgradnju infrastrukture za tranzit gasa od granice sa Turskom, a koji bi mogao da sprovede rusko-evropski konzorcijum“, izjavio je Miler novinarima nakon razgovora sa grčkim premijerom Alekisom Ciprasom.
„Ruska strana, odnosno ’Gasprom‘ garantuje da će oko 47 milijardi kubnih metara prirodnog gasa biti transportovano preko grčke teritorije“, rekao je Miler i dodao da ne sumnja da će konzorcijum uspeti da privuče dve milijarde evra potrebne za izgradnju infrastrukture.
Direktor „Gasproma“ rekao je da će gasovod biti realizovan u skladu sa evropskim zakonima.
Grčki ministar energetike Panajotis Lafazanis izrazio je nadu da će dve zemlje uskoro potpisati sporazum o izgradnji gasovoda.
„Danas nije potpisan nikakav sporazum… Rusija i Grčka će uskoro potpisati ugovor o izgradnji gasovoda“, rekao je Lafazanis posle sastanka sa Milerom.
Lafazanis je istakao da su njegovi razgovori sa Milerom bili konstruktivni.
„Grčka je zainteresovana za izgradnju gasovoda jer će od njega imati mnogo koristi“, naglasio je on.
Nemački list „Špigl“ je pre nekoliko dana, pozivajući se na visokog zvaničnika partije Siriza, objavio da Grčka i Rusija nameravaju da potpišu bilaterlani sporazum, na osnovu kog će Atina, kao avans za izgradnju nastavka gasovoda „Turski tok“, dobiti pet milijardi evra.
Ministar energetike Rusije Aleksandar Novak prošle sedmice je rekao da je resorno ministarstvo u stalnom kontaktu s grčkom stranom u vezi s mogućom izgradnjom nastavka gasovoda „Turski tok“ kroz teritoriju Grčke. Ministar nije dao jasan odgovor na pitanje da li planira da poseti Atinu.
Projekat je prekinut zbog nekonstruktivne pozicije Evropske unije. Umesto toga, odlučeno je da se gradi cev kroz Tursku („Turski tok“) i da se na granici sa Grčkom podigne gasna stanica za korisnike iz južne Evrope.
Grčka predložila Rusiji da učestvuje u istraživanju nafte i gasa na grčkoj obali
Grčka je predložila Rusiji da učestvuje u istraživanju nafte i gasa na grčkoj obali, izjavio je ministar energetike Rusije Aleksandar Novak u intervjuu listu Velt.
„Ministar energetike Grčke predložio je Rusiji da učestvuje u istraživanju gasa i nafte na obali. Mi ćemo razmatrati ove mogućnosti“, rekao je Novak. On je naveo i da je tokom nedavne posete premijera Grčke Aleksisa Ciprasa Moskvi razgovarano o tekućim isporukama gasa Grčkoj.
„Govorilo se o tekućim isporukama gasa. Dogovor o isporukama bio je produžen do 2026. godine. Ostaju otvorena pitanja u smislu obaveza „uzmi ili plati“.
„Uslovi za postizanje sporazuma postoje“, navodi Novak. Ministar je dodao da je formula cena za gas u prošloj godini postala fleksibilnija i da je „cena je za sada pala, zbog cene nafte“. Ipak, Novak nije obznanio cenu gasa za Grčku, pozvavši se na poslovnu tajnu.
EK: Projekat izgradnje „Turskog toka“ kroz Grčku treba da odgovara pravilima EU
Pres-sekretar zamenika šefa Evropske komisije za poslove Energetske unije navela je da komisija može da da tehničku procenu projekta, kada vidi njegove detalje.
Projekat izgradnje gasovoda „Turski tok“ po dnu Crnog mora preko Turske u Grčku treba u potpunosti da odgovara pravilima EU, saopštila je pres-sekretar šefa EK za poslove Energetske unije Maroša Šefčoviča — Ana Kajsa Itkonen.
„Spremni smo da damo tehničku procenu ovog projekta, ali tek kada vidimo njegove detalje. O ovom projektu, kao i o ‘Južnom toku’, možemo reći da svi gasno-transportni projekti na teritoriji EU treba u potpunosti da odgovaraju pravilima EU“, rekla je ona.