„Smatram da je dostigla (nafta) svoj minimum iz jednog razloga: zbog obima bušenja koje se ne pokazuje — cena realno vrši pritisak na tržište“, rekao je Alekperov.
Od početka leta 2014. godine cena nafte pala je dva puta — od 100 na 50 dolara za barel marke „Brent“. Odluka OPEK-a od 27. novembra da sačuva kvotu za dnevnu proizvodnju nafte na nivo od 30 miliona barela ubrzala je pad cena. Mnogi eksperti ovakvo stanje na tržištu „crnog zlata“ povezuju sa velikom ponudom.
Period niskih cena nafte dovešće do novog talasa ukrupnjavanja velikih energetskih kompanija, smatra predsednik „Lukoila“.
„Strateške mogućnosti međunarodnih vertikalno integrisanih kompanija trenutno su veoma dobre. Očekujem da će se upravo one u najskorijoj budućnosti naći u centru strukturnih promena koje nastaju u svetskoj naftnoj industriji, uključujući i sferu ukrupnjivanja“, izjavio je Alekperov na međunarodnoj konferenciji o nafti u Teksasu.
On je naveo da upravo međunarodne kompanije sada daju glavni doprinos u uzdržavanju cena na naftnom tržištu.
Alekperov je podsetio da je upravo u periodu niskih cena 1998—2002. godine došlo do ukrupnjivanja, koje je dovelo do stvaranja „superkompanija“.