Pre svega, prodaja S-300 Iranu dovešće do „fundamentalne promene vojnih snaga u regionu“. SAD i njihovi saveznici su decenijama smatrali slobodu akcija na nebu iznad Bliskog istoka nečim što se podrazumeva, dok su njihovi protivnici bili prinuđeni da ograniče varijante planiranih akcija, znajući za svoju ranjivost po pitanju izviđanja i napada iz vazduha. To je posebno bilo tako sa Iranom, ali dolazak S-300 sve menja, smatra Hinout.
Prema mišljenju vojnog lica, u slučaju da SAD donesu odluku da napadnu nuklearne objekte Irana, sada će im biti potrebne velike izviđačke, vazdušne, morske i kopnene snage, uključujući efektivne i skupe vidove naoružanja.
„Izvršenje misije će biti komplikovanije i teže“, naveo je on.
Kao drugo, ako Iran bude imao S-300, to će značiti značajno ubrzavanje širenja sistema A2/AD (Anti-Access/Area-Denial, kineska doktrina bezbednosti). Jedan broj vojnih činovnika SAD ranije je upozoravao da će takve države, kao što su Iran i Severna Koreja, takođe dobiti efikasne sisteme kao što je S-300 i time prinuditi Vašington da izmeni svij pristup projektovanju vojne sile, objašnjava Hinout.
„Taj dan je, izgleda došao“, piše on.
„Pod tri, skidanje ruske zabrane na isporuke S-300 Iranu vraća nas u epohu geopolitičke konkurencije“, smatra američki vojni zvaničnik. Samo je pitanje dana kada će se svaki međunarodni događaj razmatrati u svetlu političkog takmičenja sa drugim velikim silama, pojašnjava on.
Zapadne sankcije nanele su štetu privredi Rusije i sada je ona našla način da Sjedinjene Američke Države drastično povećaju svoje rashode, zaključuje Hinout.