„Ako Vojvodina postane problem, onda to nije dobro ni za Vojvodinu, ni za Srbiju“, rekao je Kostreš za današnji novosadski Dnevnik.
Prema njegovim rečima, od „jogurt revolucije“ 1988. godine, kada je Miloševićev režim oduzeo Vojvodini široku autonomiju, preko vlasti DOS-a, vlade Vojislava Koštunice, vlade Borisa Tadića i aktuelne vlade, nije dobijen jasan odgovor na pitanje da li Vojvodina treba da bude autonomna i koji nivo autonomije treba da ima.
„Kada se dogovorimo oko tog ključnog pitanja, onda možemo da idemo dalje“, ocenio je Kostreš.
Dodao je da ohrabruje najava predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića da će u maju mesecu biti razgovora o donošenju zakona o finansiranju Vojvodine.
„Ali, dok se jasno i precizno ne dogovorimo kakva je vojvođanska autonomija, koje nadležnosti ona treba da ima, i to u novom Ustavu Srbije — a mi u LSV zalažemo se za zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, izvorne prihode i imovinu koje su garantovane Ustavom — mislim da će i zakoni o finansiranju i zakoni o nadležnostima, koje će eventualno donositi Skupština Srbije, biti privremeni“, rekao je Kostreš.
Prema njegovim rečima, suština je u tome što svaka sledeća skupštinska većina može da promeni i jedan i drugi zakon, što znači da je pitanje vojvođanske autonomije stalno otvoreno, dok ne postane problem.