„Mnogi su očekivali da će sankcije i smanjenje cene nafte izazvati kolaps ruske ekonomije, pad rublje, socijalne nemire i hiperinflaciju. Ali se to nije desilo“, rekao je Siluanov u ekskluzivnom intervjuu za Raša tudej.
„U ovoj igri nama ni pobednika ni gubitnika“, dodao je Siluanov, istakavši da Rusija „nije u iluziji da bi sankcije sutra mogle prestati“.
Ministar finansija je, komentarišući više milijardi dolara antikrizni plan, ponovio da on uključuje više od 60 mera u cilju stabilizacije nacionalne valute i sprečavanja ekonomske recesije.
Uspeh monetarne i fiskalne politike Siluanov pripisuje „finansijskim odlukama nadležnih“ koje ruska vlada sprovodi od januara ove godine.
On je priznao i da primena ovih mera nije ni malo lak posao, istakavši da su one ipak neophodne kako bi se smanjila inflacija i učinilo da narod ima jaku nacionalnu valutu.
Nakon gubitka oko 50 odsto svoje vrednosti prošle godine, rublja je oporavila oko 30 odsto svoje vrednosti u prva tri meseca ove godine. Centralna banka Rusije je intervenisala sa više milijardi dolara u spasavanju rublje u 2014. godini.
Siluanov veruje da su bez preduzetih odgovarajućih mera sankcije Zapada mogle da unište rusku ekonomiju.
„Da nismo reagovali, oparavak se ne bi desio. A onda bi našim protivnicima put bio otvoren“, rekao je ministar i dodao da su određene mere doprinele da ruska privreda opstane uprkos „ograničenom protoku kapitala, trgovinskim ograničenjima i padu cena nafte“.
„Mi znamo kako da reagujemo na ovu situaciju“, rekao je Siluanov, ističući da je Rusija naučila da „preživi“, uprkos tome što se cena nafte kreće oko 50 dolara po barelu.
Prema njegovim rečima, Rusija mora da iskoristi ovaj trenutak kako bi se mogla nositi nositi sa bilo kakvim teškoćama.