Ruski predsednik Vladimir Putin je na vest o ubistvu Buzine rekao da to nije prvo političko ubistvo u Ukrajini, dok ukrajinski predsednik Petro Porošenko smatra da se radi o provokaciji i traži transparentnu istragu.
Da li bi proruski stavovi Buzine mogli da budu motivi za njegovo ubistvo?
Novinarka Olga Moroz, urednica lokalnog lista iz hmeljnicke oblasti u centralnoj Ukrajini, nađena je mrtva 15. aprila, dan pošto je u ukrajinskoj prestonici ubijen bivši deputat Rade Oleg Kalašnjikov.
Novinar, pisac i televizijski voditelj Oles Buzina ustreljen je 16. aprila u Kijevu, nedaleko od svoje kuće. Buzinu su, kako su naveli svedoci, napala dva maskirana čoveka. Savetnik ministra policije Ukrajine Anton Geraščenko rekao je da su ubice bile u automobilu sa litvanskim ili beloruskim registarskim tablicama.
Oles Buzina, kako se navodi na njegovom sajtu, bio je pristalica stava o trojnom jedinstvu ruskog naroda (Malorusa — Ukrajinaca, Belorusa i Velikorusa — Rusa).
Njegov bliski prijatelj, ukrajinski publicista Aleksandar Čalenko nazvao je ubistvo Buzine nastavkom odstrela proruskih aktivista u Ukrajini. Prema rečima Čalenka, Buzina je nameravao da se preseli u Moskvu, a bio je kategorički protiv potpisivanja ugovora o pridruživanju Ukrajine i EU.
Poslanik Vrhovne Rade Ukrajine 5-7 saziva Vladimir Olejnik u intervjuu za Sputnjik je nazvao ubistva opozicionog političara Olega Kalašnjikova i novinara Olesa Buzine političkim terorom.
„Zadatak je da se ubijaju očigledni lideri javnog mnjenja, da se uplaše drugi, kako ne bi podizali glave i izlazili na protestne akcije i to je već sistematska pojava. Desila su se dva simbolična ubistva. Kakva treba da bude reakcija predsednika Ukrajine? Hitna, kao što je bila reakcija Putina na ubistvo Nemcova! U slučaju Kalašnjikova, Porošenko je ćutao 20 sati. Putin je izrazio saučešće porodici i rodbini Nemcova, pogledajte sajt Porošenka — tamo nema nikakvih saučešća“, kaže Olejnik.
„To je realno proganjanje onih koji misle drugačije. Ja danas ne mogu da vam navedem nijedan nezavisni ukrajinski medij. Nije uzalud nova vlast formirala Ministarstvo infomracione politike Ukrajine, koje kontroliše sve. Ono nije dalo mogućnost Buzini i Kalašnjikovu da se izraze“, dodao je Olejnik.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova ocenila je da je ubistvo Buzine samo početak političkih čistki u Ukrajini jer je, kako kaže, nacionalističko čudovište pušteno s lanca. Strašno je, kaže Zaharova, i zbog toga što opet niko od lidera zemalja Evropske unije neće primetiti da je iz dana u dan sve manje svedoka Antimajdana, protivnika politike aktuelne vlasti.
Naime, pretpostavlja se i da su motivi za ubistvo bivšeg deputata Rade Olega Kalašnjikova vezani za njegovu političku delatnost i učešće u Antimajdanu.
Kalašnjikov je poslednji u nizu ljudi bliskih Janukoviču koji su nastradali pod sumnjivim okolnostima u poslednja dva meseca.
U martu je pronađen obešen u svojoj kućii Jevgenij Peklušenko, nekadašnji šef adminsitracije Zaporoške oblasti, kojeg je postavio Janukovič, dok se bivši deputat Stanislav Meljnik ubio iz vatrenog oružja.
Pre toga samoubistvo su izvršili ili su ubijeni bivši deputati Rade Mihail Čečetov i Valentina Semenjuk Samsonjenko, kao i nekakdašnji visoki zvaničnici Nikolaj Sergijenko, Aleksej Kolesnik i Sergej Valter.