Ovi narkotici, napravljeni minimalnim izmenama hemijske strukture već poznatog narkotika, uslovno su legalni. Jer dok novu supstancu ne unesu u registar zabranjenih, ona može da se nalazi u slobodnom prometu.
Usavršena distribucija droga
Dokument o zajedničkoj borbi protiv spajsova potpisali su direktor Federalne službe za kontrolu prometa narkotika (FSKN) Viktor Ivanov i ministar javne bezbednosti Kine Kio Šengkun. Šef FSKN je otkrio neke detalje.
„Predviđena je operativna razmena informacija na identifikovanju novih hemijskih formula. Čim stigne informacija o novim narkoticima, mi se obavezujemo da hitno informišemo o tome jedni druge. U dokumentu su takođe utvrđena pitanja u vezi sa sprečavanjem izlaska narkotika na tržište“, rekao je Ivanov.
On dodaje da se time često bave kriminalne grupe koje rasturaju narkotike bez neposrednog kontakta — ostavljaju robu na dogovorenim mestima, a plaćanje obavljaju elektronskim putem.
Kako kaže Ivanov, spajsovi su novi izazov koji je narko-mafija uputila ne samo Rusiji i Kini, već i međunarodnoj zajednici u celini.
U Rusiji je u poslednje tri godine učestalost otkrivanja sintetičkih narkotika uvećana deset put, a u prvom kvartalu tekuće godine već je oduzeto više od jedne tone koncentrata, koji bi bio dovoljan za proizvodnju 20 tona spajsova.
To je nekoliko desetina miliona jednokratnih doza.
„Prošle godine Kina je na molbu Rusije zatvorila više od deset fabrika gde su se proizvodile ne samo komponente za spajsove, već i same pušačke smese. Već nekoliko godina zaredom specijalne službe Rusije i Kine izvode zajedničke operacije protiv narko-mafije i takav vid saradnje obe strane smatraju vrlo efikasnim“, kaže Viktor Ivanov.
Masovne akcije policije
On podseća na masovne operacije, poput „Istočnog ekspresa“, koja je istovremeno realizovana u više od 20 ruskih regiona, u okviru koje je oduzeto oko 800 kilograma koncentrata za proizvodnju spajsova.
„Sećamo se operacije ’Trojanski konj‘, kada je u podmoskovskom gradu Mitišči otkriven novi vid narkotika. Operativci su ušli u trag novom kanalu isporuke narkotičke supstance koja se tada proizvodila u Šangaju. Odatle su narkotici isporučivani u 60 zemalja sveta. Krajem prošle godine bila je izvedena vrlo efikasna operacija u okviru memoranduma o pograničnoj saradnji. Rusko-kineska narko-mafija bila je skoro likvidirana, sa obe strane je uhapšeno nekoliko desetina kriminalaca“, objašnjava on.
Prošle godine ruski narko-policajci postigli su da se na crnu listu doda 288 novih supstanci, koje spadaju u sintetičke narkotike. Skoro istrog trenutka njihovo mesto je zauzeo kineski otrov sa promenjenom hemijskom formulom.
Šef FSKN prognozira da će se do kraja 2015. godine na crnom tržištu pojaviti još najmanje 300 vrsta novih spajsova.