To je danas posle usvajanja nacrta rezolucije o Albaniji u Spoljnopolitičkom odboru EP agenciji Beta izjavio izvestilac EP za Albaniju, nemački poslanik Knut Flekenštajn.
Srbija ne treba preteruje u reakciji
On je naglasio da dobro poznaje Ramu i iz kontakata sa njim zaključuje da bi albanski premijer „možda želeo neko brže ujedinjenje“, za šta, međutim, „nema nikakve realne alternative i Rama to dobro zna“.
Izvestilac EP za Albaniju je napomenuo da to na određeni način potvrđuje takođe izjava šefa kosovske diplomatije Hašima Tačija.
Tači je prilikom posete Zagrebu izjavio da se on i Rama zalažu za „Evropu otvorenih granica“, ali je dodao da nisu „govorili o nacionalnom ujedinjenju ili promeni granica“.
Tači je, međutim, izjavio i da Ramine reči „odražavaju realnost koja se može ostvariti u budućnosti i proizaći iz izolacije Kosova od strane EU“.
Nemački poslanik i izvestilac EP za Albaniju pozvao je i zvaničnike i javnost u Srbiji da na tu situaciju i Ramine izjave reaguju odmereno, bez preterivanja. Flekenštajn je objasnio da su se predstavnici svih političkih grupa u Spoljnopolitičkom odboru EP konsultovali uoči usvajanja nacrta rezolucije o Albaniji i zaključili da Ramina izjava o ujedinjavanju Albanije i Kosova „nije mnogo srećna“.
Albanija ima konstruktivne odnose sa susedima
On je dodao da je prava stvar „Velika Evropa“ i na opasku Bete da li time želi da kaže da je neprihvatljivo zalaganje za neku „Veliku Albaniju“, rekao:
„Ja to ne želim da kažem, ali podvlačim da je ujedinjenje kroz članstvo u EU pravi put“.
Flekenštajn je objasnio da se u njegovom ranije pripremljenom izveštaju za rezoluciju EP o Albaniji to pitanje i Ramina izjava ne pominju, jer je izveštaj napisan ranije.
U nacrtu rezolucije, o kojoj će EP raspravljati i na plenarnom zasedanju, kaže se da „Albanija ima konstruktivne odnose sa susedima i njeno usklađivanje sa spoljnom politikom EU služi kao primer“.
Albaniji su u ovom dokumentu upućene čestitke za dobijanje statusa kandidata za članstvo, mada se ističe da vlasti u Tirani moraju sprovesti reforme radi jačanja vladavine zakona, pravosuđa, državne uprave i suzbijanja korupcije i organizovanog kriminala.