„Mi, kao predstavnici država, imamo lidersku ulogu u kreiranju i očuvanju institucionalnog okvira za snažnu prevenciju kriminala u svim njegovim aspektima. Isto tako, imamo obavezu i odgovornost da sarađujemo i da tu odgovornost delimo sa privatnim sektorom, civilnim društvom i medijima“, istakao je Dačić u Dohi.
Srbija, poštujući načela UN konvencija, preduzima mere na planu borbe protiv visoko-tehnološkog kriminala, pranja novca i trgovine narkoticima, poručio je srpski ministar spoljnih poslova.
Na međunarodnom forumu o prevenciji kriminala i krivičnom pravosuđu u Dohi, Dačić je rekao da Srbija pridaje posebnu pažnju jačanju regionalne saradnje, u cilju prevencije medđnarodnog kriminala.
On je ocenio da su sve zemlje u jednakoj opasnosti od terorizma, kao najsurovijeg vida politički i ideološki motivisanog nasilja, trgovine ljudima, ilegalnih migracija, eksploatacije žena i dece.
„Do sada postignuti uspeci na planu prevencije kriminala i zajedničke borbe protiv modernih vidova kriminala, svedoči o našem neprekidnom trudu i snažnoj političkoj volji u tom pravcu, ali takođe, i o potrebi veće koordinacije, u cilju postizanja što boljih rezultata“, rekao je ministar.
Šef diplomatije je rekao i da je Srbija aktivna na polju prevencije i suzbijanja korupcije, naročito uvođenja mera transparentnijeg rada organa državne uprave i promocije integriteta i odgovornosti sistema krivičnog pravosuđa.
Borba protiv korupcije jedan je od prioriteta predsedavanja OEBS-om, koje je Srbija preuzela početkom godine.
Rezultati dogovora sa Kongresa, ističe Dačić, u vidu novih preporuka i politika, doprineće zajedničkoj borbi protiv kriminala i jačanju saradnje na tom planu, što predstavlja osnovu za izgradnju pravednijih i razvijenijih društava, i bolju budućnost mladih.
Ministar je rekao da je jedan od glavnih prioriteta Srbije, u okviru sistema UN, ostvarenje Milenijumskih ciljeva razvoja i usvajanje nove globalne razvojne agende za period nakon 2015. godine.