Dugoočekivani sastanak u okviru Američkog samita počeo je kratkim razgovorom pred kamerama, posle čega su Obama i Kastro nastavili razgovor iza zatvorenih vrata.
Obama je pred novinarima zahvalio Kastru na otvorenosti, dok je kubanski predsednik rekao da je njegova zemlja spremna na dijalog, ali da Kuba i SAD treba da budu „veoma, veoma strpljive“.
Kastro: Obama je pošten čovek
Malo ranije, predsednici su održali govore na Američkom samitu. Prvi se obratio Obama, rekavši da približavanje SAD i Kube predstavlja prekretnicu za američki kontinent.
„Nova američka politika prema Kubi označava prekretnicu u celom regionu. Sama činjenica da predsednik (Kube) Raul Kastro i ja sedimo ovde predstavlja istorijski događaj“, rekao je Obama.
Kastro je u dugom izlaganju kritikovao mešanje prethodnih američkih vlada u kubanska i latinoamerička pitanja. Potom je rekao da je Obama „pošten čovek“, podsetivši da je Obama tek rođen kada su SAD uvele sankcije Kubi 1961. godine i u potpunosti stupile na snagu godinu dana kasnije.
„Izvinjavam se predsedniku Obami, jer on nije odgovoran za to (sankcije)“, rekao je predsednik Kube, posle čega je usledio aplauz u sali.
Kastro je zatražio ukidanje sankcija i izrazio želju da Kuba bude skinuta sa spiska zemalja koje podržavaju terorizam.
Američki samit završava se večeras, bez završne deklaracije, jer su SAD odbile da se u tekstu pominje podrška zemalja učesnica samita Venecueli, zbog spora vlasti u Vašingtonu i Karakasu.
Maduro: Obama nikada nije odgovorio na moje poruke
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro, koji je održao govor pošto je Obama napustio salu i otišao na sastanak s Kastrom, zatražio je da SAD ukinu dekret kojim se Venecuela označava kao pretnja za tu državu i dodao da je spreman da s američkom kolegom reši sve nesuglasice.
Maduro je izrazio žaljenje što Obama nikada nije odogovorio na njegove poruke od kada je, dve godine, došao na vlast posle smrti predsednika Uga Čaveza.
Obama je početkom marta potpisao dekret kojim su uvedene sankcije visokim zvaničnima Venecuele i ta zemlje je označena je kao „pretnja“ za unutrašnju bezbednost SAD.
Taj dekret je izazvao veliko nezadovoljstvo vlasti u Karakasu. Maduro je danas naveo da je prikupio 11 miliona potpisa peticije protiv tog „iracionalnog i neodgovarajućeg ukaza“. On je dodao da je peticija diplomatskim putem poslata u Vašington.
Odnosi između SAD i Venecuele se stalno pogoršavaju. Maduro je nedavno optužio SAD da sarađuju sa lokalnim opozicionim grupama kako bi sprovele vojni puč u Venecueli.
SAD su demantovale Madurove optužbe, a potom su uvele sankcije sedmorici venecuelanskih zvaničnika, zbog kršenja ljudskih prava za vreme antivladinih demonstracija prošle godine.
Te dve zemlje nisu razmenile ambasadore od 2010. godine.