Prema novoj studiji objavljenoj u jednom stručnom časopisu, od dvadeset jednog testiranog proizvoda, polovina je pokazala da je napravljena od akacije rigidule (Acacia rigidula) — retkog sastojka izgrađenog od više različitih alkaloida, od kojih su svi bili pozitivni na beta-metil fenetilamin, hemijsku supstancu napravljenu u labaratoriji.
„Ono što znamo je da kod pasa i mačaka ona može povećati krvni pritisak i broj otkucaja srca“, kaže rukovodilac studije i profesor na Univerzitetu Harvard Piter Koen za televiziju Si-Bi-Es.
Prema njegovim rečima sve ukazuje na to da bi ova supstanca kod ljudi mogla izazvati srčane i moždane udare, ali i iznenadnu smrt.
Uprava za hranu i lekove, kako kaže, u obavezi je da identifikuje, zameni i ukloni opasne dijetetske proizvode sa tržišta, ističući da mu nije poznato u kojoj meri ova organizacija to čini.
„Očigledno je da FDA to ne radi“, kaže Koen.
„FDA bi trebalo da odmah upozori svoje potrošače na prisustvo beta-metil fenetilamina i preduzme nešto u cilju eliminisanja te supstance iz dijetetskih suplemenata“, navodi studija.
Studija dalje navodi da bi lekari trebalo da budu oprezni kada preporučuju svojim pacijentima tablete za mršavljenje, s obzirom na to da mogu da sadrže skrivene stimulanse, kao što je beta-metil fenetilamin.
Državna agencija, pak, tvrdi da je istraživanje o prisustvu hemikalija u akaciji rigiduli objavljeno 2013. godine, a da beta-metil fenetilamin, ne može da naudi nikome.
„Prema informacijama kojima mi raspolažemo, nema razloga za zabrinutost“, kaže portparolka Uprave Džuli Putnam, dodajući da će FDA razmotriti preduzimanje određenih akcija u cilju zaštite svojih potrošača.
Doktor Koen je izrazio zabrinutost da kompanije često plasiraju dodatke ishrani sa supstancama koji liče na amfetamine, a zatim ih kriju pod nejasnim imenima biljaka, kako bi izgledalo kao da su prirodni.
Institucije koje sprovode zakon planiraju da nastave akcije protiv proizvođača koji prodaju proizvode koji ne sadrže sastojke navedene na bočici.