„Napredak u dobroj meri zavisi od dijaloga koje je najteže pitanje koje Srbija vodi i za sada uspeva da zaštiti državni interes, interes srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji“, kazao je Selaković za televiziju Pink.
On je istakao da Srbija mora da bude ozbiljna i uči iz grešaka, te da država „nije, ne sme i nikada neće dok je Vlade Aleksandra Vučića da bude faktor nestabilnosti u regionu“.
Komentarišući izjave albanskog premijera Edija Rame i premijera Kosova Hašima Tačija o ujedinjenju, Selaković je istakao da su to izjave koje doprinose nestabilnosti i najmanje odgovaraju Albancima.
O nacrtu zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i nezadovoljstvu koje su predstavnici advokature iskazali povodom tog nacrta, Selaković je izrazio uverenje da će sa advokatima naći kompromisno rešenje.
„U izradu nacrta bili su uključeni svi zainteresovani subjekti, obe advokatske komore su imale svoj predstavnike i nacrt je usvojen jednoglasno. Očigledno je da postoji nezadovoljstvo o čemu treba razgovarati, a nikako ne ići u štrajk“, naveo je ministar.
On je istakao da je nacrtom definisano da pravna pomoć može biti i primarna i sekundarna, odnosno da se ne odnosi samo na za stupanje pred pravosudnim organima.
„U ovom trenutku besplatnu pravnu pomoć ne pruža niko i to je nešto što Srbiju čini apsolutno pravno nesigurnom zemljom zato što građanima nije garantovan jednak pravni pristup i jednakost pred zakonom, jer imate građane koji nemaju novca neki da prežive, a kamoli da plaćaju usluge advokata ili drugih lica“, dodao je ministar.
Prema njegovim rečima, uređen sistem besplatne pravne pomoći je Srbiji potreban, ali i veoma važan za pregovaračko poglavlje 23, što i Evropska komisija napominje u svakom izveštaju.
Komentarišući usvajanje posebnog zakona o utvrđivanju javnog interesa i eksproprijaciji zemljišta za realizaciju projekta „Beograd na vodi“, Selaković je istakao da je usvajanje tog zakona način koji će omogućiti bolju i sigurniju realizaciju projekta.
„Sve je obezbeđeno ako investitor odustane od projekta. Uostalom, izgradnja 'Beograda na vodi' predstavlja izgradnju nekretnina, to sve ostaje Beogradu i Beograđanima i nemoguće je da Beograd po ovakvom zakonu bude oštećen“, naveo je ministar pravde.
Skupština Srbije usvojila je u četvrtak, 9. aprila poseban zakon o utvrđivanju javnog interesa i eksproprijaciji zemljišta za realizaciju projekta „Beograd na vodi“.