Gojkovićeva smatra da novčane kazne nemaju efekta, te da bi bilo veoma korisno za one poslanike koji stalno dobijaju kazne, a kojih, prema njenim rečima, nema mnogo, da pomažu građanima Srbije društveno korisnim radom.
Kako su novčane kazne mahom izricane predstavnicima opozicionih partija, njih smo i pitali šta misle o ovoj ideji.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković za Sputnjik kaže da inicijativa predsednice Parlamenta nije utemeljena u Ustavu i zakonu, niti u tradiciji parlamentarizma.
„Ne postoji nikakav razlog za društveno korisnim radom za ljude koji se u parlamentu bore za stavove onih koji su ih izabrali da uđu u taj visoki dom“, kaže Živković.
On dodaje da atmosferu u Skupštini uvek kreira vlast i ističe da niko u Evropi, još od Hitlera, nije predlagao društveno koristan rad za političare.
Marko Đurišić, šef poslaničke grupe SDS-a, za Sputnjik kaže da predsednica Parlamenta, umesto ovakvih inicijativa, treba više da se posveti svom poslu, odnosno vođenju Skupštine.
„Glavni problem u radu parlamenta, u poslednjih godinu dana, je rukovodstvo koje ne omogućava da se u Skupštini vodi normalna demokratska rasprava“, tvrdi Đurišić.
Građani Beograda, međutim, ne misle da je društveno koristan rad, kojim bi političari zamenili plaćanje kazni zbog neprimerenog ponašanja u Skupštini, loša ideja.
Oni poslanicima, između ostalog, predlažu da pomažu penzionerima, da umesto njih čekaju u redu za lekove, da idu u nabavku i kuvaju im, ali, kako neko reče, da prvo probaju. I to sve kako bi videli da li od penzije može da se živi.
Predstavnicima vladajuće koalicije preporučuju da pomognu u čišćenju terena za „Beograd na vodi“, a parlamentarcima iz redova opozicije da pomažu u narodnim kuhinjama.
Aforističar Bojan Ljubenović, autor rubrike TRN u listu Novosti, kaže za Sputnjik da je predsednica Parlamenta ovom idejom praktično došla na njegov teren, jer je on odavno govorio da bi za poslanike bilo najbolje da ne rade ništa.
„Ovo što sada rade je društveno štetan rad. Kada bi se malo primirili, prestali toliko da brinu o narodu i prebacili se da rade nešto drugo, to bi onda zaista bilo društveno korisno za čitavu Srbiju“, poručuje Ljubenović.
Ostaje da se vidi da li će inicijativa o društveno korisnom radu za poslanike ostati samo na nivou ideje.
Zasad će građani svoje izabrane predstavnike gledati isključivo u skupštinskim klupama, u nadi da će njihov rad u srpskom parlamentu biti od koristi za društvo.