U saopštenju povodom Međunarodnog dana Roma, AI ističe da, uprkos obećanjima beogradskih vlasti i 3,6 miliona evra koje je obezbedila Evropska komisija, nije završen nijedan od planiranih stambenih blokova.
Izbačeni Romi su u međuvremenu godinama živeli daleko od škola, socijalnih službi i mogućnosti za posao.
„Milioni evra su dodeljeni za naselja i opet, posle tri godine, velika većina romskih porodica je izbačena iz svojih kuća i još čeka mesto koje će nazvati domom“, izjavila je zamenica direktora AI za Evropu i centralnu Aziju Gauri van Gulik.
Projekat koji je finansirala EK propao je zbog „niza propusta Grada Beograda“, izjavila je Gulik.
AI navodi da je „toksična kombinacija birokratske nesposobnosti, inercije i diskriminacije“ rezultirala neuspehom projekta Evropske komisije za preseljenje više od sto romskih porodica, iseljenih iz naselja Belvil na Novom Beogradu.
„Većina tih porodica i dalje živi u zapuštenim, rasno izdvojenim metalnim kontejnerima, a za oko 50 porodica možda nikada neće biti nađen adekvatan smeštaj“, navodi se u saopštenju.
Evropska komisija je u aprilu 2012. izdvojila 3,6 miliona evra za smeštaj prisilno iseljenih Roma iz Belvila, a grad Beograd je trebalo da nađe odgovoarajuće lokacije i otpočne konsultacije sa tim porodicama kako bi do februara 2015. dobile novi smeštaj.
„Grad je, međutim, sramno propustio da ispuni te zahteve“, navodi se u saopštenju i dodaje se da nije bilo značajnih konsultacija gradskih vlasti i Roma, i da nijedna predložena lokacija nije odgovarala potrebama Roma, niti je ispunjavala međunarodne standarde.
Iako je rok za izgradnju novog smeštaja produžen za godinu dana, gradske vlasti su rekle Romima da nema više novca sa smeštaj 50 porodica.
„Ukoliko Evropska komisija ne obezbedi dodatna sredstva, oni će biti primorani da ostanu u kontejnerima“, navodi Amnesti.
„Ono što je trebalo da bude svetao primer kako preseljenje može da bude urađeno, postalo je tragični neuspeh koji Grad Begorad i Evropska komisija mogu i treba brzo da poprave“, rekla je Gulik.