„Želimo da se svaka zemlja Evropske unije u izboru svojih prioriteta, svojih partnera na regionalnoj i međunarodnoj areni, rukovodi svojim iskonskim nacionalnim interesima, a ne izmišljenim principima, koji i nisu principi nego izgovori da se svi drže na antiruskom kursu“, rekao je novinarima šef ruske diplomatije nakon susreta sa svojim jermenskim kolegom Edvardom Nalbandijanom.
Lavrov je takođe naveo da „sve veći broj zemalja Evropske unije sankcije ocenjuje kao kontraproduktivni gest“. „To znači samo jedno: da počinju da polaze od svojih nacionalnih interesa, a ne od onih postulata koje pokušavaju da im nametnu uprkos tim interesima“.
Po mišljenju Lavrova, u međunarodnoj politici važno je pridržavati se svojih interesa, a ne „terati sve da prate neku izmišljenu shemu“.
Perspektive saradnje Evropske unije i Evroazijske unije
Sergej Lavrov je ubeđen da Evropska unija i Evroazijska unija moraju da ujedine snage. „Duboko smo ubeđeni da je u odnosima s Evropom neophodno kolektivno – u vidu imam i druge članice Evroazijske unije – prevazilaziti sistemske probleme. A ona i dalje radi po starom – ili je s nama ili protiv nas. I taj mentalitet se ne menja u briselskoj birokratiji“, naveo je ministar.
U Moskvi se, pritom, nadaju da će se evropski lideri ipak „odazvati na davnašnju inicijativu ruskog predsednika Vladimira Putina i početi dijalog o putevima formiranja jedinstvenog ekonomskog i društvenog prostora od Atlantika do Tihog okeana. Prema rečima Lavrova, upravo tada, kada se to desi, pojaviće se „neophodna rešenja koja neće stavljati zemlje pred lažne izbore“.
Sirijski konflikt
Odgovarajući na pitanje novinara televizije Raša tudej o rešavanju konflikta u Siriji, Sergej Lavrov je rekao da odlučujuću ulogu u tome može da igra odnos Zapada prema sirijskom lideru.
U poslednje vreme, prema njegovom mišljenju, mnoge zemlje su „promenile odnos prema predsedniku Sirije Bašaru el Asadu“. „Počeli su da izgovaraju reči koje donedavno nisu izgovarane. Bolje ikad nego nikad“, dodao je ruski ministar.
Lavrov je ukazao na to da Bašar Asad izražava mišljenje prilično velikog broja žitelja Sirije (50 do 60 odsto), kao i da ne dozvoljava zemlji da se pretvori u Libiju koja se raspala pod spoljnim uticajem.
„Žalosno je to što su naši zapadni partneri u početnoj etapi krize ponovo pošli pogrešnim putem svođenja računa s konkretnim liderom, kog su označili kao diktatora i istovremeno počeli nerazborito da biraju sebi saveznike – ekstremiste i teroriste“, rekao je Lavrov.
Ruski diplomata je ukazao i na to da je „Vašington, u suštini, pravdao teroristička dela, što je nedopustivo i zabrinjavajuće“.
„Računali su na to da će se sve brzo završiti i da će režim pasti. Ubeđivali su sve da je on truo, da nema nikakvog uporišta u sirijskom društvu. Sve je to bila neistina“, zaključio je Lavrov.