Šef srpske diplomatije Ivica Dačić koji je zajedno sa ministrom energetike Aleksandrom Antićem učestvovao na sastanku, poručio je da Srbija ne sme da bude žrtva odnosa Rusije i Evropske unije i da je pitanje gasa od nacionalnog interesa.
Definisati projekat novog gasovoda
Mi, građani Južne Evrope, imamo ista prava i ravnopravni smo sa građanima koji svoje potrebe za gasom namiruju iz severnog toka i nekih drugih gasovoda koji su imali podršku Evropske komisije i bili izuzeti od trećeg energetskog paketa što Južni tok nije bio.
„Gas nema boju. Mi moramo da rešimo taj problem i EU je obavezna da nam pomogne u smislu kako ćemo taj problem rešiti. Mi želimo da sve bude u skladu sa evropskim pravilima, ali sa druge strane ne možemo da prihvatimo činjenicu da naši građani budu žrtve geostrateških odnosa“, rekao je Dačić.
Prema rečima Dačića, pet zemalja spremno je za učešće u gasnim infrastrukturnim projektima koji omogućuju stabilnost snabdevanja građana i privrede, bez obzira na to što za sada ne postoje sigurni izvori finansiranja.
„Očekujemo da Rusija pre svega sa Turskom, a zatim i sa nama definiše ceo taj projekat, da zajednički napravimo studiju izvodljivosti“, navodi šef srpske diplomatije.
Cena bi, kaže Dačić, u varijanti Turskog toka bila slična kao i u slučaju Južnog toka, a cena bi u novoj varijanti iznosila 1,5 do dve milijarde evra kad je reč o prolasku gasovoda kroz Srbiju.
„Apsolutno smo saglasni da se na ekspertskom nivou radi dalje da se napravi studija izvodljivosti, ali pre svega da se i sa Ruskom Federacijom i sa EK definiše da li je ovaj projekat sa Turskom ozbiljan, da li je pravno utemeljen sa aspekta EU, da ne bismo kasnije došli do nove štetne situacije“, istakao je Dačić, podsetivši na situaciju oko Južnog toka.
Deklaracija o jačanju energetske saradnje
Ministri su potpisali zajedničku deklaraciju o jačanju energetske saradnje u regionu. Dogovorili su se da se formira radna grupa koja će pripremiti projekte i utvrditi koliko je, na primer, realan tranzit ruskog gasa preko Turske kroz balkanske zemlje.
Šef mađarske diplomatije Peter Sijarto rekao je da bi razvoj gasovodne infrastrukture u tih pet zemalja zahtevao ulaganje od preko pet milijardi evra.
„Te zemlje ta sredstva ne mogu da obezbede i zato smo se obratili Evropskoj komisiji koja prisustvuje ovim sastancima kao posmatrač“, rekao je mađarski ministar.
Turski ministar za pitanja EU Volkan Bozgir istakao da je odluka na Rusima, a da je Turska za saradnju.
„Predlog gasovoda izazvao je veliko interesovanje u regionu, ali moramo da uradimo studiju izvodljivosti da vidimo koliko je to moguće“, naveo je Bozgir.