Tužilaštvo je otpočelo predistražni postupak, a izjave bi među prvima trebalo da daju komandant Ratnog vazduhoplovstva Ranko Živak i komandant 204. vazduhoplovne brigade Predrag Bandić, kao i ministar odbrane Bratislav Gašić i načelnik Generalštaba Ljubiša Diković.
U međuvremenu, ministar odbrane Bratislav Gašić oglasio se posle višenedeljne ćutnje povodom pada vojnog helikoptera 13. marta, kada je poginulo sedmoro ljudi. On je odgovorio na pitanje poslanice DS Gordane Čomić, koja mu je pitanje postavila još 17. marta na sednici Skupštine.
Odgovor od Gašića na pitanje Čomićeve u Skupštinu je stigao 3. aprila, a u njemu se navodi „da je celokupna dokumentacija koja se odnosi na udes helikoptera 13. marta dostavljena Višem javnom tužiocu u Beogradu radi sprovođenja istrage“.
„Samim tim, ta dokumentacija postala je sastavni deo spisa tog predmeta. Dozvolu za razmatranje spisa u toku postupka daje javni tužilac, odnosno sud, a nakon završetka postupka, predsednik suda ili službeno lice koje on odredi“, naveo je Gašić u odgovoru.
Čomićeva je, nakon tog odgovora, za ministra imala i pitanje da li je njegova odluka o akciji spasavanja životno ugrožene bebe i upotrebi helikoptera, kao i o učešću pripadnika Vojske Srbije, doneta usmeno ili u pisanoj formi, da li je naredba sadržala osnov po kojem se pripadnicima jedinice izdaje i vrsta sredstava koje će se u akciji koristiti.
Poslanica Demokratske strane je pitala i da li je za vreme leta i obavljanja zadatka menjan plan leta u odnosu na prvobitni tekst naredbe i ako jeste, ko je donosio odluke o promeni i zašto.
Ona je takođe pitala ko je i po kom osnovu i kome na aerodromu Nikola Tesla dao informacije o sletanju helikoptera Vojske Srbije na aerodrom u petak 13. marta oko 22.30 sati.
Poslanicu DS interesovalo je i koje nadležno lice je prosledilo lažnu vest o sletanju helikoptera na aerodrom.
Povodom slučaja pada helikoptera, Demokratska stranka podneće predsednici Skupštine Maji Gojković zahtev da Parlament osnuje anketni odbor koji će utvrditi sve činjenice o ovoj nesreći.
„Vlast pokušava da sakrije sve činjenice o nesreći“, kaže za Sputnjik šef poslaničkog kluba DS Borislav Stefanović i naglašava da se na nemušt način poigrava sa onima koji ne mogu da odgovore na pitanja.
„Zato DS traži formiranje anketnog odbora i posebnu sednicu skupštine na kojoj bi nadležni mogli da odgovore na pitanja na koja
javnost zahteva da se dobiju odgovori", kaže Stefanović.
„Ovde ne postoji nikakvo politikanstvo, niti bilo šta drugo. Mi pokušavamo na sve postojeće sistemske načine da dođemo do odgovora koji zanimaju građane Srbije. Ko je izdao naređenje da se helikopter podigne u teškim meteorološkim uslovima; zašto se insistiralo da pokojni major Mehić sleti na aerodrom, a bilo je drugih opcija i zašto se odjednom pojavljuje ta užasna kvaziinformacija da je on imao alkohola u krvi? To su stvari koje su inače tragičnu situaciju u Srbiji dovele na ivicu neukusa, bezobrazluka i sakrivanja odgovornosti“, naglašava Stefanović.
Šef poslaničke grupe SNS Zoran Babić izjavio je da će se o predlogu DS o formiranju anketnog odbora koji će utvrditi sve činjenice o helikopterskoj nesreći razgovarati u narednim danima.
„U svakom slučaju svi koji pokušavaju da na ljudskoj nesreći, ljudskoj patnji, gubljenju života zarađuju sitne političke poene više govori o njima nego o državi“, kaže Babić.
„Svaka sumnja oko pada helikoptera mora biti razvejana kroz istragu i da se utvrdi šta se u stvari desilo“, rekao je bivši predsednik Srbije Boris Tadić.
„Stav da su piloti krivi za nesreću je neodrživ. Ja sam bio predsednik Srbije kada mi je bilo onemogućeno da u bilo kakvim otežanim klimatskim okolnostima letim, upravo iz razloga sigurnosti. Otvara se pitanje zbog čega je bilo omogućeno da se izvede ovakav let kada su bile otežane okolnosti“, kaže Tadić.
On navodi da u društvu u kome postoje sumnje zašto je došlo do pada helikoptera, istraga, ili još jedna istraga, mora da razjasni šta se u stvari desilo.