„Žao mi je što je moja izjava predsednika Zemana uvredila. Očekivao bih ipak da neko ko tvrdi da ceni razgovore bez okolišanja oceni moju iskrenost. Cenim dobre poslovne odnose sa svakim i želim da zna da će mu moja vrata ostati otvorena“, poručio je Zemanu Šapiro u saopštenju, pošto uskršnje praznike provodi u SAD.
Češkom predsedniku nije se dopalo nedavno upozorenje američkog ambasadora u izjavi za televiziju Si-Si-Ti da, iako ambasador ima razumevanja za to što Zeman želi da oda poštu sovjetskim vojnicima koji su poginuli oslobađajući Čehoslovačku, ipak neće biti dobar znak to što će, možda kao jedini predsednik članice Evropske unije, u Moskvi pratiti defile armije koja destabilizuje susednu zemlju.
Zeman je juče u intervjuu za češki onlajn dnevnik „Parlamentnji listi“ izjavio da su američkom ambasadoru ubuduće zatvorena vrata predsedničkog zamka, zato što on ne dozvoljava da mu strani ambasador govori kuda da putuje u inostrane posete.
Portparol češkog predsednika Jirži Ovaček precizirao je da Zemanov bojkot američkog ambasadora znači da ga neće primati na sastanke i razgovore, ali da ambasador može bez problema da dođe u predsednički zamak na prijeme i svečanosti.
Petar Gajek, bivši savetnik češkog predsednika Vaclava Klausa smatra da nije reč o „diplomatskom prepucavanju“, već da je problem principijelan.
„Aktuelni ambasador SAD Andrej Šapiro, kao i prethodni Norman Ajzen, ponaša se kod nas kao na okupiranoj teritoriji. Ambasada SAD u Pragu nije predstavništvo, već pre neki centar, koji daje negativne signale protiv pojedinih čeških političara. Moje lično mišljenje je da se gospodin Šapiro ponaša ovde kao da je upravitelj nekakvog protektorata. Sasvim nedopustivo ponašanje za diplomatu. Ambasador SAD demonstrira, rekao bih, imperijalističke ambicije. Takav manir se ispoljavao i ranije, istina skriveno, daleko od očiju javnosti, ali pošto je američki konvoj na našoj teritoriji demonstrirao svoju moć, ton kojim SAD razgovaraju sa Česima, kao što vidimo, postao je drskiji. Smatram da je stav predsednika Zemana, koji odbija ukaze američkog ambasadora, pa i ambasadora bilo koje druge zemlje, jedini mogući dostojan odgovor“, kaže Gajek.
On je dodao da je postojao sličan konflikt između ambasadora SAD i tadašnjeg češkog predsednika Vaclava Klausa povodom uzroka za pripremu vojne operacije SAD i njihovih saveznika u Iraku. U privatnom razgovoru tadašnji predsednik je izjavio da mu posedovanje biološkog oružja Sadama Huseina ne deluje kao verodostojna činjenica, već pre kao povod za intervenciju.
„Posle tog razgovora, Vaclav Klaus je prestao da dobija pozive za sastanke sa američkim predsednikom Bušom. I mi ponovo vidimo iste metode. Postoji samo jedna razlika. Sada ambasador Šapiro već javno daje instrukcije Milošu Zemanu“, smatra Gajek.
„Češka ima svoje sopstvene interese. U datom slučaju oni se sastoje u tome da predsednik otputuje u posetu Moskvi. To je prvostepeni događaj, priznanje činjenice da je SSSR (Rusija, kao njegova pravna naslednica) bio glavna sila koja je oslobodila tadašnju Čehoslovačku od nacista. Dokaz da sa zahvalnošću pamtimo 150.000 sovjetskih boraca poginulih na našoj teritoriji“, zaključuje bivši savetnik Vaclava Klausa.