Podaci američkog Istraživačkog centra Pju predviđaju ogroman rast broja sledbenika u svim većim religijama do 2050. godine, s tim da će islam imati najveći rast od svih.
Studija iz 2010. godine je pokazala da na svetu ima 2,2 milijarde sledbenika vere koju je pre dve hiljade godina ustanovio Isus Hristos, što je 32 odsto vernika u svetu, dok se islam približio hrišćanstvu sa 1,6 milijardi sledbenika, odnosno 23 odsto.
Ukoliko projekcije ove studije ostanu nepromenjene, broj muslimana i hrišćana bi trebalo da se izjednači za manje od 30 godina, a za nešto više od pet decenija, islam će biti najbrojnija religija na svetu.
Do sredine veka će, prema izveštaju Pjua, na svetu biti 2,7 milijardi muslimana (29,7 odsto svetske populacije) i 2,9 milijardi hrišćana (31,4 odsto svetske populacije)
Studija pokazuje i da bi, ako stopa nataliteta nastavi da raste, muslimani mogli da čine 10 odsto ukupnog stanovništva Evrope do 2050. godine.
Istaživanje je bazirano na činjenici da muslimani imaju najveću stopu rađanja širom sveta — u proseku 3.1 dete po majci, za razliku od hrišćana gde taj broj iznosi 2,7.
Muslimani tako čine 34 odsto ukupne svetske populacije mladih ispod 15 godina, u odnosu hrišćane, koji čine 27 odsto.
Ovaj istraživački centar ističe i da će za oko 60 godina doći do drastičnog porasta muslimana, od 73 odsto, širom sveta, dok će hrišćansto porasti samo 35 odsto. Očekuje se i pad broja hrišćana U SAD za 12 odsto, dok će broj sledbenika islama širom Amerike biti u porastu.
Naučnici predviđaju i da će, do 2050. godine, ukupan broj stanovnika na svetu porasti na oko 9,3 milijardi.
Jedino mesto na svetu koje će imati pad ukupnog stanovništva je Evropa.
Istraživači Pjua očekuju da će broj hrišćana na starom kontinentu opasti za 100 miliona u narednih nekoliko decenija. Iako je hrišćanstvo još uvijek najprisutnija religija na ovom kontinentu, njen procenat će ubuduće biti u opadanju.
Studija pokazuje i da će broj ateista, agnostika i ostalih, koji ne pripadaju nikakvoj religiji, biti u porastu u SAD i Francuskoj, gde će do 2050. godine činiti četvrtinu stanovništva.