Prema izveštaju koji je prošle sedmice objavila kineska pogrebna industrija, predviđa se da za 10 godina u većini kineskih provincija više neće biti slobodnih parcela na grobljima.
Zbog takve situacije cene grobnih mesta rastu vrtoglavo, a država je 1990-ih počela da promoviše „morske“ sahrane, dok se sve više Kineza odlučuje za kremiranje. Prema podacima Ministarstva civilnih poslova Kine za tradicionalnu sahranu godišnje bi bilo potrebno više 10 miliona kvadratnih metara.
Da bi rešila taj problem, država je počela da daje subvencije onima koji se odluče da svoje bližnje sahrane u moru.
Pekinške vlasti su ove godine udvostručile finansijsku pomoć za sahrane u moru sa 2.000 juana (326 dolara), koliko je pomoć iznosila u 2014. godini, na 4.000 juana. Građanima su time pokriveni putni troškovi, osiguranje i obroci za šest rođaka pokojnika, a obezbeđena je i razgradiva urna.
Tokom prethodne dve decenije u Pekingu je registrovano više od 12.500 sahrana u moru, a ukupan broj „ekoloških“ sahrana je 2014. gotovo dostigao 79.000.
To je, međutim, još uvek nedovoljno. Prošle godine je na 15 grobalja na području Pekinga samo 3,5 odsto sahrana bilo sprovedeno na netradicionalan način.
Zvaničnik ministarstva za civilne poslove zadužen za pitanja pogrebne industrije Vang Ći kaže da se vlasti nadaju da će do 2020. godine taj procenat porasti do 50 odsto.
„Ne treba da ostavimo zelene planine prekrivene belim kostima“, izjavio je Vang.