Podaci istraživanja obavljenog u periodu od 30. marta do 3. aprila ove godine pokazuju i da 22 odsto njih misli da bi Šešelj trebalo da bude izručen u Hag, dok 17 odsto ispitanika smatra da bi Šešelj trebalo da ostane u Srbiji kao slobodan građanin.
Odgovor na pitanje „Kada je Vojislav Šešelj u pitanju za Srbiju bi najbolje bilo“ ne zna 15 odsto ispitanika, dok pet odsto njih smatra da bi Šešelj trebalo da bude uhapšen i da mu se sudi u Srbiji.
Ukoliko Vlada Srbije odbije zahtev Haškog tribunala 67 odsto ispitanika smatra da će Srbija trpeti žestoke političke pritiske, dok 48 odsto misli da će zbog toga naša zemlja ponovo biti neprijatelj Zapada.
Da se ništa posebno neće promeniti misli 23 odsto njih, dok 17 ispitanika kaže kako će u tom slučaju Srbija prekinuti sve odnose sa delom međunarodne zajednice.
Puštanje Šešelja na slobodu, a onda zahtev da se vrati u Hag ima za cilj da se destabilizuje Vlada Srbije i Aleksandar Vučić smatra 27 odsto ispitanika agencije "Faktor plus".
Za 23 odsto njih je cilj da sa se spreči Šešeljev „govor mržnje", a 21 odsto anketiranih smatra da je cilj destabilizacija Srbije i regiona.
Da je u pitanju konačni obračun sa Šešeljom stav je 17 odsto ispitanika, sedam odsto njih smatra da je u pitanju cilj da se zaustavi Šešeljev dolazak na vlast u Srbiji, dok odgovor na ovo pitanje ne zna dva odsto anketiranih.
Istraživanje je pokazalo i da Srpska napredna stranka i dalje uživa najveću podršku građana Srbije.
Više od polovine ispitanika — 50,6 odsto podržava SNS, Socijalističku partiju Srbije (SPS) 10,8 odsto, Demokratsku stranku 7,1 odsto, a Srpsku radikalnu stranku 4,8 odsto.
Na pitanje da li bi izašli na glasanje ukoliko bi ono bilo održano ove nedelje, skoro polovina (47 odsto) ispitanika odgovorilo je da bi sigurno glasalo, dok 21 odsto ispitanih građana ne bi izašlo na glasanje.
Mediji pod kontrolom političara i delimično nezavisni za trećinu ispitanika
Da su mediji su pod kontrolom političara smatra 27 odsto anketiranih ispitanika kojima je agencija "Faktor plus" postavila pitanje: Kako ocenjujete slobodu medija u Srbiji?
Takođe, prema istom istraživanju 27 odsto ispitanika smatra da su mediji delimično nezavisni, 25 odsto njih tvrdi da su mediji pod kontrolom krupnog kapitala, a 21 odsto anketiranih da su mediji potpuno nezavisni.