Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ubeđen je da će normalizacija odnosa Rusije i EU omogućiti efikasniju saradnju u rešavanju međunarodnih problema, kao što je to već bio slučaj sa iranskim nuklearnim programom.
„Govoreći o odnosima između Rusije i EU, istakli smo korisnost saradnje u formatu 'šestorke' međunarodnih posrednika o Iranu. Ubeđeni smo da će puna normalizacija odnosa između Moskve i Brisela omogućiti istu takvu saradnju i po drugim pitanjima u međunarodnoj politici, uključujući Bliski istok i Severnu Afriku, situaciju u Siriji, Iraku, Libiji, Jemenu i u drugim pravcima“, rekao je ministar na pres-konferenciji na kraju sastanka sa svojim slovačkim kolegom Miroslavom Lajčakom.
Lavrov je saopštio i da su tokom današnjih razgovora obe strane izrazile želju da rade na jačanju saradnje u trgovinsko-ekonomskoj sferi. Ruska strana je skrenula pažnju na ideju formiranja jedinstvenog ekonomskog i ljudskog prostranstva.
„U tom kontekstu, mi smo skrenuli pažnju našim partnerima na staru ideju početka rada na formiranju jedinstvenog ekonomskog i ljudskog prostranstva od Atlantika do Tihog okeana, koje bi se oslanjalo na principe ravnopravnosti i nedeljive bezbednosti“, izjavio je on.
Turski posmatrači mogu na Krim, ali preko Moskve
Lavrov je negirao informacije da Tatari na Krimu imaju probleme otkako se Krim priključio Rusiji, a posmatračima koje želi da pošalje Turska poručio je da su dobrodošli, ali samo ako idu preko Rusije, to jest, ako ne idu direktno na Krim.
„Znamo za nameru Turske da pošalje posmatrače. Mi smo podržali njihov dolazak na Krim. Ako bude takvog interesa, spremni smo. Jedina prepreka bi bilo to da idu na Krim direktno, samo preko teritorije Krima“, kazao je Lavrov.
Lavrov je rekao da onaj ko želi da ode na Krim ne može da zaobiđe Rusiju. a pozvao je takođe i slovačke novinare da odu i uvere se sami kakva je situacija, a ne da pišu iz daljine.
„Kao prvo, usvojen je zakon o rehabilitaciji svih naroda koji žive na Krimu. Takav zakon nije ni planiran dok je Krim bio deo Ukrajine. Proglašena je amnestija. Kao treće, krimski Tatari zastupljeni su u svim organima vlasti i imaju puno pravo da uče decu na svom jeziku.
Prvi put su ruski, tatarski i ukrajinski — zvanični jezici“, izjavio je Lavrov.
Ruski ministar ne vidi ni nekakve probleme oko rada tatarskih medija na Krimu.
„Registracija medija je zakonski zahtev koji mora da se poštuje. Ako se poštuje, neće biti problema“, rekao je Lavrov.