On je u intervjuu za beogradski list „Danas“, povodom najave zahteva Tribunala u Hagu da se za ratne zločine optuženi lider SRS Vojislav Šešelj vrati iz Srbije u pritvor, rekao da ne razume zašto kažu da su odluke Tribunala usmerene ka destabilizaciji i rušenju srpske vlade.
„Moram priznati, ne mogu razumeti zašto tako kažu. Šešelj je jedan od optuženika za teške zločine… Obaveza je svake države da poštuje naloge Suda, i Srbija će, izvršenjem naloga, dokazati svoju snagu i privrženost međunarodno priznatim vrednostima i međunarodnom pravu. Odlazak Šešelja u Hag neće nimalo naštetiti ni Srbiji, ni Vladi, naprotv“, kazao je Josipović, prenosi agencija Beta.
Upitan koliko lider SRS može destabilizovati region, Josipović je rekao da je Šešelj optužen za najteže žločine, i da je on bez obzira na to kakva će biti presuda, jedan od protagonista govora mržnje i ratni huškač.
Josipović je dodao da ne bi precenjivao Šešeljev potencijal da destabilizuje region, jer Šešelj nije ni toliko važan, ni toliko moćan, ali je sigurno da unosi nezadovoljstvo, pa i strah među građane koji žele mir.
On je ocenio da je dobro da hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović dolazi u Srbiju i da je siguran da će nastaviti politiku dobrosusedskih odnosa.
Josipović je dodao da, kao i ona, smatra da je Srbija trebalo da spreči ili osudi huškačke nastupe Šešelja.
Na konstataciju da mu se zamera da za vreme svog mandata nije rešeno pitanje ljudi nestalih u ratu 1992-95. i da su smanjena ili ukinuta sredstva za Srbe-povratnike, Josipović je rekao da u Hrvatskoj to ne vide tako.
„Zanimljivo, mi u Hrvatskoj, pa većinom i međunarodna zajednica, smatramo da je glavna krivica za nerešavanje pitanja nestalih na Srbiji koja ne želi da o ubijenima da podatke iz vojnih arhiva. O tome smo vodili brojne razgovore, dobijali obećanja“, rekao je on.
Upitan zašto se niko iz Hrvatske nikada nije izvinio Srbima zbog vojno-policijske akcije „Oluja“, u kojoj su masovno proterani iz Hrvatske 1995. godine, Josipović je rekao da je svojevremeno predsednik Srbije Boris Tadić izrazio žaljenje nad grobom pobijenih u Ovčari, a on, Josipović, nad grobovima pobijenih srpskih civila.
„Kada govorimo o izvinjenjima, ipak bi se valjalo osvestiti čija je vojska napadala drugu zemlju. Mislim da presuda Međunarodnog suda pravde vrlo balansirano i tačno govori o gresima, i jedne i druge strane“, rekao je Jospović.
Dodao je da mu je žao što se izbeglice nisu vratile, ali je podsetio da su među njima bili i oni koji su sprovodili politiku tadašnjeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića.