„Srpska lista nije u te institucije ušla da bi bila 'ikebana' i ona će se u njih vratiti onog momenta kada bude izgledno da ona u toj Vladi neće biti dekoracija“, rekao je Đurić u intervjuu za TV Most iz Zvečana.
Đurić je dodao da postoji koalicioni sporazum i da je dovoljno da u Prištini demonstriraju da poštuju dogovoreno.
Osvrćući se na sprovođenje Briselskog sporazuma, Đurić je rekao da se „jedine tačke tog sporazuma koje nisu sprovedene odnose na srpska prava i zajednicu srpskih opština“.
Te tačke nisu ostvarene, kako je ocenio, jer u Prištini nema političke volje da se sporazum sprovede.
„Prvih šest tačaka Briselskog sporazuma nije ni dirnuto, niti je preduzet i jedan korak da bi one bile sprovedene, a za to je zadužena prištinska strana“, rekao je Đurić.
S druge strane, kako je nastavio, „sve tačke koje su se ticale nas, a bile su i bolne i neprijatne, mi smo u dobroj meri sproveli“.
Đurić je rekao da očekuje da EU bude garant onoga što je dogovoreno u Briselu.
Đurić je rekao da neće doći do transformacije Civilne zaštite u bilo koje odeljenje oružanih snaga Kosova, i izneo da je Vlada Srbije dobila pisane garancije NATO-a da neće dozvoliti da bilo kada, „bez naše saglasnost na sever Kosova i Metohije dolaze bilo kakve tzv. oružane snage Kosova“.
Kako je izneo, Ministarstvo pravde i Vlada Srbije pripremaju poseban zakon kojim će biti uređen položaj sudija koje će raditi u pokrajinskim pravosudnim institucijama.
Oni će imati „zagarantovan položaj u okviru zdravstvenog i socijalnog sistema Srbije, primaće visoke nadoknade, kakve su i dosada primali u vidu plata u dinarima od Srbije u drugoj formi, a primaće i plate od pokrajinskih institucija“, rekao je Đurić.
Đurić je kazao da se razmatra pitanje neintegrisanih radnika MUP-a i dodao da prištinska strana neopravdano za dvadeset i troje nije prihvatila integraciju, ali kako je istakao, „ti ljudi neće biti ostavljeni na ulici i na cedilu“.
Što se tiče onih koji po uredbi primaju nadoknadu i koji od 1999. godine „nisu mogli da budu policajci u pravom smislu te reči, mi ćemo u saradnji s ministarstvima unutrašnjih poslova i finansija nastojati da njihov položaj poboljšamo“, rekao je Đurić i najavio skori sastanak s predstavnicima resornih ministarstava i Kancelarije za Kosovo.
Odgovarajući na pitanje šta će biti s ljudima koji su diplome stekli na prištinskom Univerzitetu u Kosovskoj Mitrovici, Đurić je rekao da se prema njima čini to velika nepravda i diskriminacija.
„Na Kosovu i Metohiji albanskim političarima su puna usta priče o toleranciji, multietničnosti, a u praksi ne postoji u njihovom sistemu nijedna visokoškolska ustanova koju oni priznaju, a u kojoj se nastava odvija na srpskom jeziku ili po srpskim nastavnim programima. To najbolje govori o stvarnim namerama i njihovom odnosu“, rekao je on.
„Srbija priznaje sve diplome koje izdaju razni univerziteti, fantomski i stvarni koji su registrovani po prištinskom sistemu, a ni po kvalitetnu ni po ozbiljnosti ne mogu da se mere sa našim Univerzitetom u Kosovskoj Mitrovici“, dodao je Đurić.
Nagovešteno usvajanje rezolucije Skupštine Kosova o genocidu Srba nad Albancima 1999. godine, Đurić je okarakterisao kao „političku avanturu političkih avanturista kojima je verovatno nečista savest zbog sopstvene uloge u dešavanjima 1999. godine“.
Veoma je važno da se što pre osnuje Međunarodni sud koji će ispitati ulogu terorističke OVK 1999. godine i da je „zbog pomirenja srpskog i albanskog naroda veoma važno da oni koji su najodgovorniji za zločine koje je OVK nesumnjivo počinila ovde na Kosovu i Metohiji budu izvedeni pred lice pravde“, rekao je on.
„Spreman sam da kažem da odgovornost za dešavanja na Kosovu i Metohiji 1999. godine nije jednostrana. Nisam od onih koji će tvrditi i reči da niko sa naše strane nije ni cvet zgazio. Znamo da je, nažalost, bilo onih koji su i u naše ime radili jako ružne stvari“, izjavio je Đurić i ukazao da „oni koji su to radili treba da budu izvedeni pred lice pravde“.
Ali, kako je nastavio, „niko nema pravo da ceo jedan narod okrivljuje i proglašava isključivim krivcem i još gore, da pod tim izgovorom nastavlja da ga progoni, a to je ono što se sve vreme dešava“ rekao je Đurić.
On je poručio i da institucije Srbije neće na Kosovu postojati u manjem obimu nego sada.
„Finansije iz Beograda neće postojati u manjem obimu nego što je to danas i nijedan dinar ulaganja neće biti manje. Niko neće ostajati bez posla. Mi smo naš deo, najteži deo sprovođenja Briselskog sporazuma, završili. I mi nemamo više nikakve obaveze. Imamo samo obavezu da stvaramo zajednicu srpskih opština, da zapošljavamo nove ljude, da stvaramo uslove da neka nova privreda živne, i to je jedini zadatak koji imamo“ zaključio je Marko Đurić u intervjuu za TV Most.