Bivši komandant snaga NATO-a u Evropi, general Vesli Klark, nastupajući na vašingtonskom Atlantskom savetu, pridružio se nizu pristalica „ratne opcije“ i po ko zna koji put izjavio da je neophodno brzo isporučiti naoružanje Ukrajini radi zaustavljanja „agresivne Rusije“. Američki istoričar, stručnjak za SSSR i Rusiju, profesor Univerziteta u Prinstonu Stiven Koen, uveren je da je ovakva retorika deo osmišljene antiruske kampanje SAD.
Stručnjak je napomenuo da je prošlog ponedeljka predstavnička palata Kongresa SAD usvojila rezoluciju kojom se američki predsednik Barak Obama poziva da dozvoli isporuku oružja kijevskoj vladi.
„Zbog čega se to desilo upravo sada? Odgovor glasi: dogovor iz Minska može da prekine rat u Donbasu, a to ne odgovara američkim pristalicama ’ratne opcije’… Tenkovska kolona u Pragu, izjave generala Klarka i njemu sličnih, redovni manevri Alijanse u Gruziji, američki savetnici na teritoriji Ukrajine, bojkot proslave Dana pobede u Moskvi – sve je to deo kampanje SAD protiv Rusije“, smatra Koen.
Istoričar kampanju SAD za naoružavanje Ukrajine upoređuje s vojnom operacijom u Iraku i skreće pažnju na specifičnost trenutnih američkih političkih manevara – odsustvo javnog protivljenja.
„U slučaju Iraka protivljenja je bilo svuda – u svim medijima, u Kongresu, bilo je mnogo protivnika politike (tadašnjeg predsednika SAD Džordža) Buša. Ja sam zapanjen zbog onoga što imamo sada. Svega 48 deputata glasalo je protiv rezolucije o naoružavanju. Porazno je koliko je beznačajan broj onih koji se zalažu za mir unutar američke elite u poređenju s onima koji se zalažu za bezumlje“.
„Velika mudrost Kremlja je u tome što on ne dozvoljava Vašingtonu da ga uvuče u veliki rat u Ukrajini. Reči generala Klarka i svih ostalih u američkom establišmentu koji mrze Rusiju svode se samo na to“, zaključuje američki istoričar.