„Desetine hiljada ljudi napustile su svoje kuće, a deo njih je preko mora otišao za Džibuti i Somaliju“, izjavila je zamenica generalnog sekretara UN za humanitarna pitanja Valeri Amos.
Ona je pozvala sve strane da ne gađaju bolnice, škole, izbegličke kampove i civilnu infrastrukturu, preneo je AP.
Amosova je apelovala na sve strane u konfliktu da poštuju međunarodno pravo i garantuju bezbednost civila, kao i da osiguraju pristup stanovništvu radi dopremanja humanitarne pomoći i osnovnih životnih namirnica.
Zamenica generalnog sekretara UN za humanitarna pitanja je kao veliki problem navela nedostatak električne energije, vode za piće i osnovnih lekova. Ona je istakla da su i do zaoštravanja situacije u Jemenu milioni žitelja bili u krajnje nepovoljnom položaju.
Prema navodima agencije AP, od 25 miliona stanovnika, više od polovine živi u siromaštvu, a u zemlji je već 330.000 raseljenih zbog ranijih sukoba.
Predstavnik Jemena u Unicefu strahuje od humanitarne katastrofe i ističe da je tokom prva četiri dana vazdušnih operacija ubijeno 62 dece, koliko ih je ukupno poginulo prošle godine kada je šitska milicija Huta počela borbu za proširenje uticaja protiv vladinih snaga.
Trećina boraca na svim stranama mlađa je od 18 godina, a neki od njih imaju 13 i 14 godina.
Prošle sedmice saudijska avijacija je, uz podršku Bahreina, Katara, Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata, počela bombardovanje položaja Huta, pristalica pokreta Ansar Alah, na jemenskoj teritoriji.
Operaciji, čiji je cilj vraćanje legalnog predsednika Abd-Rabua Mansura Hadija i njegove vlade na vlast, priključili su se i Egipat, Jordan, Maroko, Pakistan i Sudan.