Umesto da isprave grešku tadašnje SRJ, čiji se premijer Momir Bulatović zaklinjao da će pomoći porodicama žrtava i obnoviti Murinu, od čega nije bilo ništa, država Crna Gora i njeni sudovi, od podgoričkog Osnovnog suda do Vrhovnog, napravili su pravi skandal, u kojem su nevine žrtve postale krivci, pišu današnje „Novosti".
Reč je o porodicama šest nevinih žrtava NATO bombardovanja, od kojih su troje bili deca. Među njima su, dve devojčice sa Kosmeta, koje su roditelji, slanjem kod rodbine, pokušali da izbave od NATO bombi.
Preostalo je da sačekamo da naš Ustavni sud odluči po žalbama u procesima za odštetu koje su niži sudovi odbili. To je preduslov da možemo ići pred Strazbur, rekao je zastupnik žrtava, advokat Velija Murić iz Rožaja, podsećajući na slučaj porodice Komatina, čiji je domaćin Manojlo bio jedna od žrtava bombardovanja mirne varošice.
Naime, njegovoj porodici je najpre pravosnažno dosuđena i isplaćena odšteta, koja je "pala" na Vrhovnom sudu. Na toj instanci sve je poništeno i zatraženo da ta porodica iz Murine vrati novac koji je dobila na račun odštete. Celih 69.000 evra.
„Muž je poginuo. Supruga u međuvremenu preminula. Odštetu nema ko da vrati, a država preko svojih pravnih zastupnika traži novac nazad. Osnovni sud dosuđuje odštetu, Viši potvrđuje. Presuda se izvršava i novac isplaćuje. Vrhovni sud preinačuje obe presude i Osnovni sud ovog puta traži da se novac vrati. Advokat prigovara. Prigovor se uvažava i presuda ukida", komentariše advokat Murić.
U ponovljenom postupku, kako dodaje, Komatine se oslobađaju obaveze da vrate novac, ali moraju da plate troškove postupka od 4.851 evra. Advokat ponovo prigovara, ali veće Osnovnog suda sada "traži povraćaj i glavne stvari".
„Da nije tragično, ovo bi bila prava komedija", kaže Murić.
Murić tvrdi da u slučaju smrti člana porodice, dužnik nije dužan da vrati novac.
„Međutim, sudovi u Crnoj Gori presuđuju ne po pravu, nego kako šef naredi", tvrdi ovaj advokat, spremajući za Strazbur ovaj slučaj bez presedana, u kome su žrtve postale dužnici države koja "nije bila u ratu", bez obzira na to što je u nekoliko navrata bombardovana i na čijoj je teritoriji poginulo desetoro građana.
Ako se dogodi da budu morali da vrate novac, napominje Murić, svet će saznati za taj slučaj.
„Ovaj slučaj govori koliko je Crna Gora pravna država, ali i kako brine o svojim građanima", ocenjuje advokat Murić.
„Toga dana, iako je bombardovanje Murine najavio glavokomandujući NATO Vesli Klark, u varošici se nisu čule sirene. Bio je to je zločin nad zločinima. Pred očima su mi fotografije iz dosijea, na kojima se vidi dete, koje se na jednoj igra, a na drugoj, tamo mu je glava, tamo mu je noga. To je trajni beleg u mojoj duši. I šta se dogodilo? Vrhovni sud hladnokrvno, pravnički zauzima stav da u radnjama mogućih odgovornih nema elemenata krivičnog dela. Time je trebalo da se bavi vrhovni državni tužilac, jer objektivna odgovornost postoji", objašnjava on.
Crna Gora je odgovorna za sve ono što se događa na njenim prostorima, zaključuje Murić. Odgovorna je sa aspekta takozvane objektivne odgovornosti, sa aspekta pravičnosti. Na drugoj strani, odgovorna je zbog takozvanog nečinjenja. Umesto da je prihvate, sada kažnjavaju žrtve. Kao da ih ponovo ubijaju, zaključuje Murić.
U prvom od nekoliko bombardovanja mosta u Murini, poginuli su Miroslav Knežević (14), Olivera Maksimović (13) i njena sestra Julijana Brudar (10), obe iz Prištine, Vukić Vuletić (46), Milka Kočanović (69) i Manojlo Komatina (72). Povređeno je više osoba.